Norweski statek w kompletnym chaosie uratował 2400 imigrantów

W weekend Siem Pilot norweski statek uratował 2,400 imigrantów na morzu śródziemnym u wybrzeży Libii, wydarzenia jakie miały przy tym miejsce opisywane są jako kompletny chaos.

Szef misji Pål Erik Teigen powiedział NTB, że „nigdy nie doświadczył czegoś podobnego.”

„Mieliśmy przenieść 1,000 imigrantów z tankowca na Siem Pilot, kiedy pojawiło się mnóstwo gumowych łódek. Byliśmy kompletnie bezradni,” powiedział Teigen.

Kiedy norweski statek, pełen imigrantów, zaczął odpływać około 25 osób wskoczyło do morza rozpaczliwie próbując dostać się na pokład.

„Natychmiast rzuciliśmy im kamizelki ratunkowe a łodzie ratunkowe zaczęły ich wyciągać. Nikt nie utonął,” powiedział Teigen.

W niedzielny wieczór norweski statek był w drodze do Palermo z 1,093 imigrantów na pokładzie. W oświadczeniu wydanym przez Siem Pilot czytamy, że 7 osób zostało ze statku zabranych ze względów medycznych a na statku znajdują się ciała 17 uchodźców.

Chaos”

Z powodu zbyt dużej ilości osób, przekraczającej pojemność statku, łodzie ratunkowe zostały użyte do przeniesienia imigrantów z ich gumowych łódeczek na inne statki.

Jan Erik Valen odpowiadający za bezpieczeństwo całej operacji powiedział, że wśród imigrantów nastąpiła panika.

„Na pokładzie tankowca panował chaos. Ludzie tłoczyli się ze wszystkich stron i walczyli o kamizelki ratunkowe. Siły policyjne z Siem Pilot pomogły nam opanować sytuację. Uderzaliśmy pałkami w beczki aby wywołać jak najwięcej hałasu, w końcu musieliśmy także uderzyć kilka osób,” powiedział.

Poród na pokładzie

W niedzielny poranek na pokładzie Siem Pilot miał miejsce także poród. Matka i jej dziecko zostały przetransportowane na włoską wyspę Lampedusa.

„To był chaos na morzu z wieloma łódkami imigrantów. Załoga Siem Pilot pracowała bardzo intensywnie – i jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy jaką udało nam się wykonać w ciągu ostatnich dni,” powiedział Teigen.  

Działania Siem Pilot są częścią większej akcji pomocowej na morzu Śródziemnym mającej na celu ratowanie imigrantów próbujących dostać się do Europy. Podczas tego weekend statek spotkał się także z przemytnikami ludzi.

„Była jedna łódź która przez całą noc zachowywała się bardzo agresywnie. Użyliśmy reflektorów naszego statku, aby ich odstraszyć, oni jednak byli bardzo zdeterminowani i próbowali odzyskiwać łodzie z których podejmowaliśmy imigrantów,” powiedział Teigen.

W piątek włoski minister spraw wewnętrznych oświadczył, że w tym roku do Włoch przybyło już ponad 146,000 imigrantów.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...