10 wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić, będąc w Danii.

Dania to nie tylko Kopenhaga.

To również kraj szerokich plaż, wielu obiektów stricte rozrywkowych i przede wszystkim zapierającej dech natury. Dzięki temu artykułowi dowiecie się, które miejsca warto zobaczyć poza stolicą.

Aarhus Street Food Market.
Foto. VisitAarhus


Aarhus to drugie co do wielkości miasto duńskie, słynące z wielu atrakcji, także tych kulinarnych. Uliczny targ jedzeniowy każdego dnia przyciąga uwagę setek turystów, bo można na nim znaleźć prawdziwe rarytasy. Zjecie tu między innymi wietnamskie bagietki Bánh mì, meksykańskie tacos i w ogóle posiłki z dziesiątek kuchni narodowych. Pozycji z menu duńskiego oczywiście też na targowisku nie zabrakło. Foodtrucki, knajpki i stojące na wolnym powietrzu kuchnie otwarte są większość dnia.Tęczowy zakątek w Muzeum Sztuki Współczesnej.
Foto. VisitAarhus


Znów jesteśmy w Aarhus: tym razem w Muzeum Sztuki Współczesnej „ARoS”. Na dachu obiektu znajduje się niesamowity punkt widokowy o okrągłym kształcie, mieniący się tęczowymi barwami. Panoramę miasta oglądamy więc, całkiem dosłownie, przez różowe (lub niebieskie, lub zielone – jak wolicie) okulary. Kolorowy punkt spacerowy otwarto w 2011 roku.

Jego projektantem był Olafur Eliasson – artysta o duńsko-islandzkich korzeniach. „Your Rainbow Panorama” to stała instalacja, mająca około 150 m długości, o średnicy 52 metrów. To miejsce zakrzywia rzeczywistość, robiąc to w absolutnie czarujący sposób.Park Narodowy Thy.
Foto. Visit Aalborg


Park Narodowy Thy położony jest w Jutlandii Północnej, tuż nad brzegiem Morza Płn. Powstał niedawno, w 2007 roku, jako zaledwie drugi park tego typu w całej Danii – pierwszym był Grønlands Nationalpark. To miejsce idealne dla wszystkich, którzy uwielbiają przybrzeżne widoki, formacje wydmowe oraz czyste plażowiska. Wielką atrakcją są też krystaliczne jeziora oraz stara latarnia morska, zbudowana jeszcze w 1843 roku. Można tu podążać szlakiem turystycznym lub urządzić piknik pośród duńskiej natury.Majestatyczny klif na wyspie Møn.
Foto. VisitMoensKlint


W północno-wschodnim obszarze kraju znajduje się wyspa Møn, a na niej – jeden z najpiękniejszych klifów w całej Skandynawii. Møns Klint znany jest z oślepiającego, kredowo-białego urwiska, które w świetle dnia wygląda wręcz oszałamiająco. Imponują też przybrzeżne skamieliny – naturalne dziedzictwo dawnych lat. Jednak ta okolica nadaje się nie tylko do podziwiania – kąpiel w Morzu Bałtyckim to niemal obowiązek. To świetne miejsce na spacery lub wypoczynek plażowy.Råbjerg Mile i ruchome wydmy.
Foto. Visit Denmark


Jedną z najciekawszych atrakcji Danii – przynajmniej z geograficznego punktu widzenia – jest z pewnością wydma Råbjerg Mile. To wydma nie byle jaka, bo… ruchoma, stale zmieniająca swoje położenie. W skali roku zmienia ona punkt umiejscowienia na mapie o około 15 metrów. Obecnie wydmy znajdują się w pobliżu Skagen, w Jutlandii Północnej. Każdego roku teren ten odwiedza blisko 250 tys. turystów, a kolejną atrakcją jest tak zwany „Kościół pod Piaskiem” („Den Tilsandede Kirke”). Uważajcie tylko na ruchome wydmy!Historyczna latarnia morska sprzed ponad stu lat.
Foto. VisitNordjylland


Na klifie Rubjerg Knude (w gminie Hjørring) stoi latarnia morska zbudowana na przełomie lat 1899-1900. Choć nie funkcjonuje ona od pięćdziesięciu lat, nadal pozostaje istotnym punktem turystycznym. Kiedyś była otoczona kwitnącymi ogrodami, ale wszystko przepadło, gdy latarnię przysypały wydmy. Jej podstawa jest dziś otulona piaskiem. Specjaliści szacują, że budynek zostanie utopiony w morzu w przeciągu najbliższych kilku, kilkunastu lat.Verdenskortet – podróż po kuli ziemskiej w ciągu 30 minut.


Verdenskortet to tak zwana „żywa mapa kuli ziemskiej”. Kilka małych wysepek ułożonych zostało w taki sposób, by mogły udawać kolejne kontynenty – na nich zaś znajdują się flagi wszystkich państw. „Mapa” ma około 4 tys. metrów kwadratowych i położona jest na wodzie. To propozycja idealna dla każdego, kto chce zwiedzić cały świat w ciągu kilkudziesięciu minut. Bilety wstępu można kupić Tutaj.Dom Lego – propozycja dla każdego „dorosłego” dzieciaka.


Duże dzieci z pewnością zainteresuje Legoland, położony w duńskiej miejscowości Billund. To pierwszy w historii park tematyczny klocków Lego, zbudowany na terenie oryginalnej fabryki, gdzie zabawki produkowano. Wejście do Legolandu samo w sobie wygląda, jakby powstało z olbrzymich elementów układanki.

W „Domu Lego” znajduje się aż 25 mln klocków, a budynek ma powierzchnię 12 000 metrów kwadratowych. Cały teren jest bogaty i oferuje wiele atrakcji, dzieli się na kolejne obszary tematyczne i strefy rozrywkowe. Są tu też – oczywiście – sklepy z oryginalnymi klockami.Śladami Wikingów w Roskilde.
Foto. Vikingeskibsmuseet


Jeżeli rejs w archaicznym, nordyckim okręcie to Twoje marzenie, powinieneś odwiedzić Roskilde i wpaść do Muzeum Łodzi Wikingów. Latem pracownicy obiektu organizują przeprawy przez wody śródlądowe: oczywiście łodzią skandynawskich wojowników, czasem też w specjalnie zaprojektowanych strojach. W samym Muzeum na wystawie stoją liczne obiekty historyczne, między innymi potężne okręty z XI wieku. W lipcu obiekt jest czynny od 10:00 rano do 17:00 po południu.Rzeźby Svenda Wiiga Hansena.


Dodatkową atrakcją są ogromne rzeźby wykonane przez cenionego duńskiego artystę, Svenda Wiiga Hansena. Zlokalizowane na południu kraju – a dokładnie w Esbjerg – powstały w połowie lat dziewięćdziesiątych, z okazji stulecia nadania praw miejskich. Imponujące obiekty rzeźbiarskie mają nazwę „Mężczyźni Morza”.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli narzekać na unoszący się w powietrzu dym. Jest on spowodowany...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...