fbpx

Szwecja: cudzoziemcy coraz dłużej czekają na przyznanie im obywatelstwa.

W ciągu ostatnich kilku lat średni czas oczekiwania na przyznanie obywatelstwa szwedzkiego dramatycznie wzrósł. Według najnowszych doniesień wynosi teraz od 2 lat do 2,5 roku.

Pod koniec czerwca bieżącego roku przetwarzanych było prawie osiemdziesiąt siedem tysięcy wniosków o obywatelstwo. W poniedziałek oficjalna strona Szwedzkiej Agencji Migracyjnej poinformowała, że analiza kolejnych podań może zająć 30 miesięcy – lub, inaczej, 913 dni. Dodano przy tym, że czas ten nie odnosi się do wszystkich wnioskodawców – tylko części z nich. Jakiej części – tego nie sprecyzowano.

Na początku roku średni czas oczekiwania na przyznanie statusu obywatela był krótszy o miesiąc od tego podanego w poniedziałek.

Na stronie Agencji Migracyjnej znajduje się też komunikat, według którego „podana liczba dni ma pokazać, ile czasu zajęło oczekiwanie na obywatelstwo w przypadku innych wnioskodawców”. Pracownicy biura przekazali mediom, że 30 miesięcy to najdłuższy możliwy okres, na jaki narażone są osoby ubiegające się o obywatelstwo szwedzkie. Wygląda to trochę, jakby Agencja sama zgubiła się w swoich szacunkach.

Mardin Baban, rzecznik prasowy Agencji Migracyjnej, powiedział, że te osoby, których wnioski zostały rozpatrzone do końca lipca, czekały w sumie na decyzję biurową przez 284 dni. Tegoroczne lato można więc uznać za szczęśliwe dla wnioskodawców – zwłaszcza że ci, którzy dopiero niedawno złożyli swoje podania o obywatelstwo, mogą czekać na odpowiedź 2,5 roku.

W 2019 roku rozpatrzonych zostało już wiele wniosków o obywatelstwo szwedzkie. Średni czas odpowiedzi trwał w tych przypadkach 292 dni.

W 2018 r. czas ten szacowano na 230 dni, w 2017 – na 185 dni, w 2016 – na 176 dni, a w roku jeszcze wcześniejszym wynosił on 177 dni.

Powód, dla którego oczekiwanie na odpowiedź z Agencji Migracyjnej stale rośnie, jest dość oczywisty: wniosków składanych jest coraz więcej, a do kraju przybywają kolejni imigranci.

Dodatkowo na opóźnienia wpływa fakt, że liczba pracowników Agencji drastycznie spada.

„Po tym, jak w latach 2014-2016 nastąpił kryzys migracyjny, do Szwecji przybyło sporo azylantów. Dziś, po kilku latach, osoby te mieszkają w kraju wystarczająco długo, by ubiegać się o obywatelstwo. Między 2014 a ’16 azyl społeczny lub polityczny otrzymało w sumie 131 109 osób. Nigdy w tak krótkim czasie do jednego kraju nie przybyło tak wielu uchodźców – to ewenement”, wyjaśnił Baban.

„Odpowiedź na pytanie o to, dlaczego tak długo to trwa, jest więc prosta. O status obywatela Szwecji ubiega się mnóstwo cudzoziemców. Jest ich więcej niż było kiedyś, więc cały proces pochłania dwa razy tyle czasu, co w przeszłości.”

W 2010 r. obywatelstwo szwedzkie przyznano niewiele ponad 28 tysiącom ludzi. Tymczasem w roku 2018 obywatelami Szwecji zostało 61 312 osób.

Jak zostać obywatelem Szwecji lub dostać stałe pozwolenie na pobyt

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja: cudzoziemcy coraz dłużej czekają na przyznanie im obywatelstwa.

Warto przeczytać

Nowe środki dotyczące koronawirusa zostały wprowadzone w trzech szwedzkich regionach

Trzy nowe regiony w Szwecji - Sztokholm, Västra Götaland i Östergötland - wprowadzają ostrzejsze zalecenia dotyczące koronawirusa w związku ze wzrostem liczby...

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...

Szwecja zbliża się do „punktu krytycznego” wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa

W zeszłym tygodniu liczba nowych cotygodniowych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 70 procent, a epidemia zbliża się do „punktu krytycznego”, powiedział...