Została zatwierdzona pierwsza aplikacja do kontroli płodności

Od ponad roku Elina Berglund, fizyk nuklearny, walczyła z władzami i nieprzychylnymi mediami. Teraz jej aplikacja stanie się pierwszą na świecie zatwierdzoną jako środek antykoncepcyjny.

„Czuje się niesamowicie podekscytowana tym, że została teraz zatwierdzona alternatywna metoda zapobiegania ciąży i tym, że możliwe jest zastąpienie medykamentów technologią,” powiedziała bardziej niż zadowolona Elina Berglund, która założyła firmę Natural Cycles wraz ze swoim mężem Raoulem Scherwizlem.

Zatwierdzenie zostało wydane przez niemiecką organizację nadzorującą i certyfikującą Tüv Süd, która zaklasyfikowała aplikację do kategorii leków IIb. Oznacza to, że Natural Cycles oficjalnie oferuje nową, klinicznie przetestowaną metodą zapobiegania ciąży będąca alternatywą dla tabletek antykoncepcyjnych, implantów antykoncepcyjnych oraz prezerwatyw.

Rok 2015 była bardzo ciężki dla pary założycieli Natural Cycles. 25 listopada zapadło orzeczenie Szwedzkiej Agencji Wyrobów Medycznych. Nakazał on wstrzymanie informowania o działaniu antykoncepcyjnym w ciągu 10 dni, na czas prowadzenia dalszych badań przez agencję. Użytkownicy zostali o tym poinformowani o tym 2 dni przed Bożym Narodzeniem.

„To był trudny moment. Bardzo trudny. W końcu aplikacja została wymyślona do kontroli płodności,” powiedziała Elina Berglund w wywiadzie udzielonym w lecie 2016 roku szwedzkiemu magazynowi Veckans Affärer.

Dodatkowo informacja o prowadzeniu postępowania przez Agencję Produktów Medycznych przedostała się do prasy i dochody Natural Cycles znacznie spadła z rekordowych 280,000 dolarów osiągniętych w październiku 2015.

„W grudniu nasze dochody wyniosły 120,000 dolarów.”

Zła passa trwała dalej: Media donosiły, że Natural Cycles próbuje omamić młode kobiety, którym brakuje samodyscypliny do zabezpieczania się, a także wspominały dochodzenie prowadzone przez Agencję Wyrobów Medycznych.

Dzisiaj, prawie 2 lata później, Elina Burglund oraz jej mąż w końcu doczekali się swojej rehabilitacji. Wcześniejsze prognozy o podwojeniu się dochodów w 2016 roku nie zostały oczywiście zrealizowane, ale teraz jest czas powrotu do dobrego okresu.

„W zeszłym roku prawie nie zanotowaliśmy wzrostu, ale teraz zamierzamy podwoić swoje dochody z 18 do 36 milionów koron.”

Plany wielkiego wejścia na rynek amerykański muszą zostać odłożone do czasu otrzymania pozwolenia o amerykańskiej instytucji nadzorującej rynek leków, FDA. Na razie jednym z największych rynków dla Natural Cycles jest Wielka Brytania.

Aplikacja Natural Cycles wylicza dni płodne na podstawie algorytmu.

Aby skorzystać z aplikacji kobieta mierzy temperaturę pod językiem każdego ranka i w wprowadza dane do aplikacji.

Specjalnie opracowany algorytm aplikacji określa czy jest to dzień płodny czy nie, więc wiadomo czy istnieje ryzyko zajścia w ciąże przy seksie bez zabezpieczeń.

Natural Cycles ma ponad 150,000 użytkowników w 161 krajach a badania kliniczne udowodniły, że używanie aplikacji jest równie efektywne jak przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Strona główna Wiadomości Szwecja Została zatwierdzona pierwsza aplikacja do kontroli płodności

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...