Rząd Szwecji ogłosił zmiany w uldze podatkowej na dojazdy do pracy. Od 1 stycznia 2026 roku próg odliczeń z tytułu podróży służbowych zostanie podniesiony z obecnych 11 000 SEK do 13 000 SEK. Zmiana ta została wprowadzona w ramach jesiennego budżetu rządu i ma na celu dostosowanie limitu do aktualnych warunków gospodarczych.
Nowy limit odliczeń na dojazdy
Obecnie prawo do odliczenia przysługuje osobom, których koszty podróży do pracy przekraczają 11 000 SEK rocznie. Po zmianach, odliczenia będą możliwe dopiero po przekroczeniu nowego limitu wynoszącego 13 000 SEK. Rząd tłumaczy tę decyzję koniecznością regularnego dostosowywania limitu do rosnących kosztów życia.
- „Limit nie był aktualizowany od 1 stycznia 2017 roku, dlatego konieczne jest jego podniesienie do 13 000 SEK” – czytamy w oświadczeniu rządu Szwecji.
Większe wpływy podatkowe
Zmiana ta, zgodnie z szacunkami, przyniesie wzrost wpływów podatkowych o 570 milionów SEK rocznie. Nowy limit został ustalony w porozumieniu między rządem a Szwedzkimi Demokratami i wejdzie w życie na początku 2026 roku.
Walka z nieprawidłowościami
Wprowadzenie nowego limitu zbiegło się w czasie z decyzją Szwedzkiego Urzędu Podatkowego o zwiększeniu kontroli odliczeń z tytułu podróży. W latach 2022 i 2023 wykryto nieprawidłowe odliczenia na łączną kwotę 600 milionów SEK, co skłoniło władze do podjęcia działań mających na celu ukrócenie oszustw podatkowych.
- „To temat, który wymaga dalszej współpracy ze Szwedzkim Urzędem Skarbowym” – powiedziała minister finansów Elisabeth Svantesson.
Kto może korzystać z odliczeń?
Z ulgi podatkowej na dojazdy samochodem mogą korzystać jedynie osoby, które oszczędzają co najmniej dwie godziny dziennie, wybierając samochód zamiast transportu publicznego. W 2023 roku 900 000 Szwedów dokonało odliczeń związanych z dojazdami, jednak nie ma danych dotyczących podziału na tych, którzy podróżowali samochodem, a tych, którzy korzystali z transportu publicznego.
- Nowe zasady dla właścicieli paneli słonecznych w Szwecji – koszty mogą wzrosnąć
- Coraz więcej osób w Szwecji traci prawo jazdy z nieoczekiwanych powodów
- Plantagen w kryzysie: Zamknięcia sklepów i upadłość fińskiego oddziału
- Wirus Marburg uznany za chorobę społecznie niebezpieczną w Szwecji
- Wirus Marburg: Jak się rozprzestrzenia i jakie niesie zagrożenia?