Zaufanie Szwedów do Tesli gwałtownie spadło, osiągając rekordowo niski poziom – wynika z najnowszych danych Medieakademin. Obecnie jest ono niższe niż zaufanie do firmy kurierskiej Postnord. Gorzej wypada tylko Northvolt. Jednocześnie związki zawodowe utrzymują stabilną pozycję w badaniu.
Przed siedzibą Tesli w Huddinge trwa pikieta IF Metall, związku zawodowego, który od października 2023 r. prowadzi strajk przeciwko firmie, domagając się podpisania układu zbiorowego. „Dziś rano było jedenaście stopni poniżej zera, ale szybko zrobiło się ciepło. To jeden z lepszych dni,” mówi Mats Johansson, kierownik ds. ubezpieczeń i bezpieczeństwa w IF Metall, cytowany przez Dagens Arbete.
W dniu rozpoczęcia strajku, 27 października 2023 r., przed siedzibą firmy panowało duże poruszenie, z licznymi dziennikarzami i osobami wspierającymi protest. „Wtedy było tu pełno dziennikarzy. Ludzie przychodzili i okazywali swoje wsparcie, ktoś przynosił bułki, starsza para oferowała kawę z termosu,” wspomina Ola Sjösten, rzecznik praw pracowniczych w IF Metall w Sztokholmie.
Spadek zaufania: Tesla i Northvolt na dnie rankingu
Chociaż fizyczne wsparcie dla strajku osłabło, jego skutki są widoczne w spadku zaufania do Tesli. W ubiegłorocznym barometrze zaufania Medieakademin firma uzyskała skromne 12 procent. W tym roku wynik ten spadł do 9 procent.
„Duża część utraty zaufania wynika z faktu, że Tesla odmawia przestrzegania szwedzkich warunków pracy,” uważa Ola Sjösten. Wpływ mają również kontrowersyjne wypowiedzi Elona Muska w USA. Mats Johansson zgadza się z tą opinią.
Marie Karlsson Tuula, profesor wizytujący prawa cywilnego na Uniwersytecie Linneusza, potwierdza: „Ludzie kojarzą markę z Muskiem. Kiedy robi rzeczy, które mogą być kontrowersyjnie interpretowane, wpływa to na firmę.”
Jeszcze gorszy wynik niż Tesla uzyskał Northvolt, debiutujący w barometrze zaufania. Firma, zajmująca się produkcją baterii, uzyskała zaledwie 2% zaufania. Karlsson Tuula tłumaczy to niespełnionymi oczekiwaniami po hucznych zapowiedziach związanych z inwestycją w Skellefteå.
Związki zawodowe stabilne
Zaufanie do związków zawodowych utrzymuje się na stabilnym poziomie 41% (wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z ubiegłym rokiem). Ola Sjösten uważa, że wynik ten powinien być wyższy. „Bierzemy odpowiedzialność zarówno za firmy, jak i za naszych członków. Ale nie jest tak ekscytujące pisanie o tym, kiedy współpracujemy i rozwiązujemy problemy,” mówi.