35-letni mężczyzna został skazany na dożywocie za zabójstwo swojego 86-letniego ojca w Norrtälje. Mężczyzna został również skazany za bezprawne groźby, wandalizm i drobne przestępstwa narkotykowe – informuje Expressen.
Do tragedii doszło po kłótni dotyczącej pomocy w koszeniu trawy w domu rodziców. Matka zapytała syna, dlaczego nie przyszedł na czas, na co ten, jak zeznała, w frustracji odpowiedział: „chcesz, żeby cię pobili?”. Później, wciąż wzburzony, wyrzucił odkurzacz przez okno i zniszczył lampę.
Rodzice wezwali policję, a 35-latek został usunięty z domu. Kilka godzin później wrócił jednak pijany i wszedł przez okno do sypialni. Tam zaatakował swojego ojca, który próbował go powstrzymać. Syn bił i kopał ojca w głowę, gdy ten leżał na podłodze.
86-latek stracił przytomność w drodze do szpitala i już jej nie odzyskał. „Cały czas mam go przed oczami. Straciłam towarzysza życia, osobę, którą kochałam,” powiedziała matka w rozmowie z Expressen.
Dożywocie w Szwecji – co oznacza?
Dożywocie to najsurowsza kara w szwedzkim prawie. Nie jest określona w czasie, co oznacza, że skazany nie wie, jak długo pozostanie w więzieniu. 1 października 2023 r. w Szwecji karę dożywocia odbywało 202 więźniów.
Po odbyciu co najmniej 10 lat kary, skazany może ubiegać się o zamianę kary dożywocia na karę terminową. Jeśli sąd rejonowy przychyli się do wniosku, kara nie może być krótsza niż 18 lat – to najdłuższa terminowa kara pozbawienia wolności, jaką można orzec w Szwecji.
Przestępstwa zagrożone karą dożywocia w Szwecji:
- Morderstwo
- Szpiegostwo
- Umyślne podpalenie (kwalifikowane)
- Kwalifikowane zniszczenie mienia
- Rozbój z użyciem przemocy
- Kwalifikowany sabotaż
- Sabotaż morski, lotniczy i lotniskowy