fbpx

Założyciel Ikei zapłacił podatek w Szwecji pierwszy raz od 1973 roku

Miliarder, założyciel sieci sklepów Ikea, po raz pierwszy zapłacił podatek dochodowy w Szwecji od czasu swojego wyjazdu z kraju w 1973 roku – donosi szwedzka gazeta Dagens Nyheter.

Według gazety Ingvar Kamprad zadeklarował wpływy w wysokości 17,7 miliona koron (~8 mln zł) w 2014 roku, z czego 1,2 miliona pochodziło z pracy.
Osiemdziesięciodziewięciolatek zapłacił około 6 milionów koron (~2,7 mln zł) podatku.

W czerwcu lista miliarderów Bloomberga umieściła Kamprada na 8 miejscu wśród najbogatszych ludzi świata i wyceniła jego majątek na 43,2 miliarda dolarów (~167 mld zł).

Kamprad pochodzi z Almhult w południowej Szwecji, przez wiele lat mieszkał w Szwajcarii, jednak po śmierci swojej żony Małgorzaty w 2011 roku, postanowił powrócić do Szwecji.

Miliarder jeszcze nie przeszedł na emeryturę, ciągle jest członkiem rady nadzorczej holdingu Ingka, który jest właścicielem sieci sklepów Ikea.
Kamprad (razem z Hansem Rausingiem, który odziedziczył firmę Tetra Pak) opuścił Szwecję w latach 70, w proteście przeciwko specjalnym podatkom od posiadanego majątku. Wywołało to ówcześnie dużą debatę w bardzo egalitarnych krajach Nordyckich.
Kolejne centro-prawicowe rządu dokonywały zmian w szwedzkim systemie podatkowym, zmniejszono podatek dochodowy i zniesiono podatek od posiadanego majątku.

Ikea założona w 1943 roku, jest obecnie największą siecią sklepów meblowych na świecie, a jej dochód w 2014 roku wyniósł 29 miliardów euro (~123 mld zł).

Strona główna Wiadomości Szwecja Założyciel Ikei zapłacił podatek w Szwecji pierwszy raz od 1973 roku

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Białe noce w Kirunie. Słońce nie zajdzie tu przez najbliższe dwa miesiące.

W Kirunie, najdalej wysuniętym na północ mieście szwedzkim, nastały tak zwane dni polarne (lub białe noce). Słońce nie zajdzie w tym...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...