fbpx

Założyciel Ikei zapłacił podatek w Szwecji pierwszy raz od 1973 roku

Miliarder, założyciel sieci sklepów Ikea, po raz pierwszy zapłacił podatek dochodowy w Szwecji od czasu swojego wyjazdu z kraju w 1973 roku – donosi szwedzka gazeta Dagens Nyheter.

Według gazety Ingvar Kamprad zadeklarował wpływy w wysokości 17,7 miliona koron (~8 mln zł) w 2014 roku, z czego 1,2 miliona pochodziło z pracy.
Osiemdziesięciodziewięciolatek zapłacił około 6 milionów koron (~2,7 mln zł) podatku.

W czerwcu lista miliarderów Bloomberga umieściła Kamprada na 8 miejscu wśród najbogatszych ludzi świata i wyceniła jego majątek na 43,2 miliarda dolarów (~167 mld zł).

Kamprad pochodzi z Almhult w południowej Szwecji, przez wiele lat mieszkał w Szwajcarii, jednak po śmierci swojej żony Małgorzaty w 2011 roku, postanowił powrócić do Szwecji.

Miliarder jeszcze nie przeszedł na emeryturę, ciągle jest członkiem rady nadzorczej holdingu Ingka, który jest właścicielem sieci sklepów Ikea.
Kamprad (razem z Hansem Rausingiem, który odziedziczył firmę Tetra Pak) opuścił Szwecję w latach 70, w proteście przeciwko specjalnym podatkom od posiadanego majątku. Wywołało to ówcześnie dużą debatę w bardzo egalitarnych krajach Nordyckich.
Kolejne centro-prawicowe rządu dokonywały zmian w szwedzkim systemie podatkowym, zmniejszono podatek dochodowy i zniesiono podatek od posiadanego majątku.

Ikea założona w 1943 roku, jest obecnie największą siecią sklepów meblowych na świecie, a jej dochód w 2014 roku wyniósł 29 miliardów euro (~123 mld zł).

Strona główna Wiadomości Szwecja Założyciel Ikei zapłacił podatek w Szwecji pierwszy raz od 1973 roku

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...