Zakaz sprzedaży środków przeciwbólowych w supermarketach

Zwykłe tabletki z paracetamolem, takie jak Alvedon i Panodil, zostały w weekend usunięte z półek szwedzkich supermarketów. Nowe przepisy zostały wprowadzone z powodu obaw o nadużywanie przez klientów tych środków.

Zakaz zaczął obowiązywać od niedzieli, pięć miesięcy po jego ogłoszeniu przez Läkemedelsverket, rządową agencję regulująca obrót lekami. Nastąpiło to po nagłośnieniu kilku przypadków przedawkowania i zatrucia takimi środkami.

“Notujemy ostatnio wzrost liczby zatruć, wywołanych przez celowe przyjęcie dużej liczby tabletek, pod wpływem chwilowego impulsu. Takie zjawiska są bezpośrednio powiązane z dostępnością tabletek, gdy jest ona większa, wzrasta także ilość takich przypadków,” powiedział Rolf Gedeborg główny inspektor z Läkemedelsverket. W Szwecji sprzedaż paracetamolu w sklepach spożywczych była dozwolona zaledwie od 2009 roku. Od tego czasu liczba zatruć wzrosła o 40 %, z 1100 do 1500 przypadków.

Decyzja podjęta przez Läkemedelsverket jest bardzo kontrowersyjna, nie wszyscy zgadzają się na tak proste powiązanie dostępności paracetamolu z liczbą zatruć.

“Nikt nie sprawdził gdzie ci ludzie kupili lub w jaki sposób weszli w posiadanie paracetamolu,” uważa Karin Brynell, przewodnicząca Szwedzkiej Federacji Sklepów Spożywczych – Svensk Dagligvaruhandel.

Tabletki z paracetamolem pozostaną dostępne w 1,500 szwedzkich aptekach, jednak są one zamknięte wieczorami oraz w niedziele.

“Zakaz sprzedaży będzie miał mały wpływ na zyski producentów. Najbardziej ucierpią na nim osoby z mniej zaludnionych obszarów, gdzie do najbliższej apteki jest dość daleko,” powiedziała Brynell.

Zakaz dotyczy tylko tabletek przeznaczonych do połykania w całości.

Przeciwbólowe tabletki rozpuszczalne oraz musujące w dalszym ciągu będą dostępne w głównych sieciach handlowych.
“Będzie tak dlatego, że krzywdę można sobie zrobić tabletkami do połykania. Trudno zjeść większą ilość tabletek musujących,” powiedział Gedeborg.

Emelie Ericson, rzeczniczka ICA, jednej z największych sieci supermarketów w Szwecji, powiedziała w piątek, że nie zaobserwowano wykupywania środków przeciwbólowych na zapas.

“Ponieważ po 1 listopada tabletki z paracetamolem będą ciągle dostępne w aptekach, nie spodziewamy się żadnego wzrostu sprzedaży przed tą datą.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Zakaz sprzedaży środków przeciwbólowych w supermarketach

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...