fbpx

Zakaz noszenia hidżabu w gminie Skurup: „Dążymy do równości między ludźmi”.

W miejscowości Skurup, położonej na południu Szwecji, ma zostać wprowadzony zakaz noszenia hidżabu i innych muzułmańskich chust. Władze miasta zapewniają, że „dążą do równości między obywatelami”.

Za wprowadzeniem zakazu stoją Szwedzcy Demokraci, Umiarkowana Partia Koalicyjna oraz partia lokalna – SD Skurup. Muzułmańskie nakrycie głowy i twarzy ma zostać wyeliminowane na terenie miasta oraz w gminnych placówkach oświatowych (szkołach, przedszkolach).

Zakaz obejmie hidżab, nikab, różnego rodzaju chusty, a także burkę, osłaniająca całe ciało kobiety.

W szkołach do nowych przepisów mają dostosować się nie tylko uczennice, ale też pracownice obiektu (np. nauczycielki).

Zakaz przegłosowano stosunkiem głosów 22:19, a politycy kolejnych partii odbyli najpierw „poważną i trudną debatę”. Liberałowie domagali się, by muzułmanki nadal mogły ubierać się tak, jak zechcą.

„To nie jest kwestia samego tylko doboru ubrań. Mówimy tu o równości płci oraz wartościach, które powinny być wyznawane w gminie i tutejszych szkołach”, napisali na Facebooku Szwedzcy Demokraci.

„Kiedy imigrant przybywa do naszego kraju, musi dostosować się do naszych zasad i wartości. A dla Szwedów wartością nadrzędną jest równość. Nie jest ważne, jak wyglądało życie danej osoby w jej dawnym kraju” – czytamy dalej.

Lars Nyström, polityk SD, powiedział, że debata była „jedną z najcięższych, w jakich uczestniczył”. Dodał też, że zupełnie nie toleruje strojów muzułmańskich: „Jeżeli zaakceptowałeś, że kobiety muszą zakrywać swoją twarz chustą, zastanawiam się, co zaakceptujesz jutro? Poligamię, a może małżeństwo dzieci i osób dorosłych?”

Liberałowie powoływali się w debacie m.in. na europejską konwencję praw człowieka, ale ich przeciwnicy wskazywali jako przykład szkoły we Francji, gdzie wprowadzono podobny zakaz.

W styczniu Szwedzcy Demokraci będą próbowali przegłosować, by w szkołach gminy Skurup konieczne było porozumiewanie się wyłącznie w języku szwedzkim.

Skurup liczy ok. 7500 mieszkańców. W 2018 roku Szwedzcy Demokraci cieszyli się wielkim zainteresowaniem tutejszych wyborców, zyskując w sumie 26,1 proc. głosów.

Zakaz muzułmańskich chust wprowadzono już w gminie Staffanstorp.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Zakaz noszenia hidżabu w gminie Skurup: „Dążymy do równości między ludźmi”.

Warto przeczytać

Szwecja wprowadza zasadę jednego metra dla restauracji, barów i kawiarni

Szwecja ogłosiła w czwartek aktualizację swoich przepisów dotyczących koronawirusa w restauracjach i kawiarniach, przy czym największą zmianą jest to, że obecnie wymagana jest jednometrowa...

Epidemia koronawirusa szkodzi szwedzkiej turystyce. Poniesiono potężne straty finansowe.

Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusowych wynosi aktualnie w Szwecji 68 451, a liczba zgonów, wywołanych przez COVID-19, wzrosła do ponad 5333. Epidemia mocno...

Szwecja: powołano komisję, która wyciągnie wnioski z błędów w sprawie koronawirusa

Z powodu ostrej krytyki, jaka spłynęła na szwedzki rząd i służbę zdrowia w związku z nieskuteczną metodą zwalczania epidemii koronawirusa, powołany został...