fbpx

Nietypowy dom na sprzedaż: zamieszkaj w głębi lasu i ciesz się urokami przyrody.

Dragspelhuset to najdziwniejszy, a przy tym najpiękniejszy dom, jaki spotkacie w całej Szwecji. Nie mieści się w Sztokholmie, ani żadnej większej aglomeracji. Tak naprawdę w ogóle nie zbudowano go w mieście, a… w środku lasu, dokładniej w rezerwacie przyrody Glaskogen.

Niekonwencjonalny, szalenie pomysłowy dom szuka obecnie nowych właścicieli.

Maartje Lammers i Boris Zeisser postanowili kupić domek letniskowy nad jeziorem Övre Gla. Dyrektorzy holenderskiej firmy 24H Architecture poszukiwali rodzinnego „gniazdka” i leśna chatka z końca XIX wieku wydała im się idealną opcją. Budynek rozbudowano, dostosowując go do wymagań współczesności.

Foto. fastighetsförmedling

Obecnie dom ma większą powierzchnię, kształtem przypomina żołwia, choć inni widzą w nim akordeon (stąd anglojęzyczna nazwa budynku: „Accordion House”). Lokalne przepisy mówią o zakazie budowania nowych obiektów wzdłuż tutejszego jeziora. Lammers i Zeisser dobudowali więc do już istniejącej posesji kolejne pomieszczenia.

Dom jest równie przytulny zimą i latem. Wytrzymałe gonty cedrowe nadają budowli wygląd zarówno „prymitywny” i wyszukany. Wnętrza są całkowicie drewniane, w niektórych pomieszczeniach ściany obito skórą z reniferów.

Dragspelhuset przykuł uwagę międzynarodowych czasopism o tematyce wnętrzarskiej, co tylko spotęgowało jego popularność. Agencja nieruchomości Agentur Fastighetsförmedling podaje, że dom można nabyć za 1,98 mln SEK. To, w przybliżeniu 810 000 PLN.


Strona główna Wiadomości Szwecja Nietypowy dom na sprzedaż: zamieszkaj w głębi lasu i ciesz się urokami...

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.