Midsommar uznawane jest czasem za jedno z najbardziej szwedzkich świąt. Obchody zbliżającej się nocy świętojańskiej są hucznie obchodzone przez mieszkańców kraju – częścią święta są tańce, śpiew i… picie alkoholu. Z tego artykułu dowiecie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o szwedzkim letnim przesileniu.
Piękne widoki, wykwintne smaki, bogata kultura i nietypowe okazje do świętowania – oto Szwecja w pigułce. Obchodzone tu uroczystości wielu osobom przyjezdnym mogą wydać się kuriozalne – w najlepszym ujęciu tego słowa. Wystarczy wspomnieć film „Midsommar. W biały dzień”, który, choć był horrorem, udowodnił, że cudzoziemcy kochają Szwecję za fantastyczne krajobrazy i niepowtarzalne wydarzenia.
Na skróty
- Midsommar uznawane jest czasem za jedno z najbardziej szwedzkich świąt. Obchody zbliżającej się nocy świętojańskiej są hucznie obchodzone przez mieszkańców kraju – częścią święta są tańce, śpiew i… picie alkoholu. Z tego artykułu dowiecie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o szwedzkim letnim przesileniu.
- Czym jest święto Midsommar?
- Święto Midsommar – kiedy jest obchodzone?
- Święto Midsommar – jak wygląda?
- Midsommar – wymysł kultury czy prawdziwe wydarzenie?
- Midsommar – święto kultowe nie tylko w Szwecji
Czym jest święto Midsommar?
Midsommar to nic innego jak noc świętojańska. Święto przypada na końcówkę czerwca – w tym roku 25 czerwca. To ruchome święto związane z przesileniem Słońca. Dla wielu Szwedów Midsommar to niekończąca się impreza na świeżym powietrzu. Podczas święta pije się tradycyjne lokalne alkohole, a stół zdobi się w naturalne stroiki. Podawane są najsmaczniejsze, typowe dla danego regionu potrawy.
Na zewnątrz ustawiony zostaje charakterystyczny, ozdobny słup, wokół którego organizowane są tańce. Coś, co z początku może wydać się odrobinę dziwne, jest jedną z najstarszych tradycji w kraju.
Szwedzi świętują nadejście lata, bo zimy potrafią być tu długie i srogie. W innych częściach świata jednym z najważniejszych dni w roku jest Boże Narodzenie. W Szwecji także Midsommar – bo to święto łączące wszystkich ludzi.
Szwedzi zapraszają do zabawy wszystkich – także cudzoziemców. Zasady są proste: należy cieszyć się świeżym, letnim powietrzem i okolicznościami przyrody.
Święto Midsommar – kiedy jest obchodzone?
Z początku Midsommar obchodzono 24 czerwca. Był to zarazem dzień św. Jana Chrzciciela. Kościoły wciąż obstają, że święto jest „chrześcijańskie”, z czym jednak nie godzi się większość obywateli.
Dziś Midsommar to święto ruchome – bywa obchodzone w połowie czerwca lub pod koniec miesiąca. To, na jaki dzień przypada Midsommar, zależy od roku. Zazwyczaj odbywa się to między 19 a 26 czerwca.
W okresie poprzedzającym Midsommar Szwedzi zbierają kwiaty i splatają z nich wieńce. W 1952 roku szwedzki parlament zdecydował, że święto powinno być już zawsze obchodzone w weekend, aby każdy mógł je komfortowo świętować.
Święto Midsommar – jak wygląda?
Święto jest masowym wydarzeniem, obchodzonym w wielu regionach kraju. Często odbywają się huczne festiwale, a ich centralnym elementem są Słupy Majowe – rzeźbione z klonu, głogu lub brzozy. Drzewko majowe (oryg. Midsommarstången) uznawane jest za symbol płodności – tańczy się wokół niego, celebrując życie. Słup „łączy” ze sobą niebo i ziemię.
Słup Majowy jest zdobiony liśćmi, kwiatami i ręcznie przygotowanymi wieńcami. Bukiety są właściwie wszędzie podczas Midsommar – czasem oplatają nawet szyje kobiet. Dekoruje się nimi stoły i krzesła, wplata się je we włosy.
Tradycja mówi, że należy zebrać przynajmniej siedem różnych rodzajów kwiatów i umieścić je pod poduszką. Takie praktyki pomagają kobietom śnić o przyszłych małżonkach.
Szwedzi wierzą, że kwiaty odgrywają dużą rolę w życiu miłosnym. Według legendy w dzień samego Midsommar wszyscy mają szansę się zakochać – z wzajemnością.
Midsommar najhuczniej obchodzi się w takich miastach, jak Dalarna czy Göteborg. Fundamentem tego święta jest taniec – zwłaszcza ten nazywany „żabim”. Uczestnicy trzymają się za dłonie i śpiewają razem piosenkę ludową „Små grodorna” (dosł. „Małe żabki”).
Midsommar – wymysł kultury czy prawdziwe wydarzenie?
Midsommar to prawdziwe święto, które w niczym nie przypomina horroru w reżyserii Ariego Astera. Jego sednem jest świętowanie nie tylko lata, ale też natury i przyjaźni. Podczas Midsommar uczestnicy chłoną promienie słoneczne, doskonale bawią się przy tradycyjnych grach i tańcach, próbują smakowitych potraw (kultowy jest, oczywiście, tradycyjny szwedzki śledź).
Popularnymi daniami, goszczącymi na stołach, są marynowane i wędzone ryby, a także ryby z cebulką i koprem. Symbolem Midsommar są też owoce, zwłaszcza truskawki.
Częścią Midsommar są też rozmowy o… pogodzie. To temat stale powracający w Szwecji i w kontekście święta Midsommar jest on jak najbardziej zasadny – to w końcu obchody celebrujące letnie przesilenie. Szwedzi uwielbiają też sznapsy i podczas Midsommar alkohol – niekoniecznie w dużych ilościach – zawsze gości na stołach.
Częścią zabawy są też piosenki, śpiewane przy alkoholu – np. „Helan Går”.
Midsommar – święto kultowe nie tylko w Szwecji
Midsommar to niezwykle popularne święto – jego kult wydostał się już nawet poza Szwecję. Alternatywne obchody znane są w Stanach Zjednoczonych i Anglii – czasem zdarza się, że w mniejszych miejscowościach dzieci tańczą tu wokół „majowego” słupa (tyle że w lipcu).
Dla wielu Szwedów Midsommar to więcej niż okazja, by posiedzieć na świeżym powietrzu. Legendy głoszą, że w przeddzień Midsommar każdy ma szansę się zakochać, każdy może odnaleźć swojego wymarzonego partnera lub wymarzoną partnerkę.
Midsommar to przy okazji święto, które często łączy się ze ślubami, weselami i chrzcinami – tak, jak pokrewne Zielone Świątki. Odbywają się też wydarzenia chrześcijańskie i protestanckie, choć nieczęsto. Midsommar uchodzi za ten czas, który najbardziej jednoczy ludzi.