Wielkanoc w Danii: mieszkańcy kraju wykazali się odpowiedzialnością

Choć obawiano się, że mieszkańcy Danii zignorują zalecenia służb zdrowia dotyczące świąt i zrezygnowania z wielkanocnych wyjazdów, niepokój okazał się bezzasadny. W poniedziałek wieczorem duńska policja poinformowała, że obywatele zachowali się odpowiedzialnie.

„Sprawozdania sugerują, że długi weekend upłynął dość spokojnie. Ludzie zachowywali od siebie dystans. Widzieliśmy, że te osoby, które opuściły dom, stosowały się do ogólnych zaleceń”, zdradził szef duńskiej policji Christian Rasmussen.

W ciągu całej przerwy wielkanocnej policja musiała interweniować tylko kilka razy – znakomita większość napotkanych osób nie łamała przepisów dotyczących postępowania podczas epidemii. Zaledwie paru osobom postawiono zarzuty.

Mette Frederiksen, premier Danii, informowała niedawno o zniesieniu restrykcji związanych ze stanem pandemii. Jednocześnie zaznaczyła, że nikt nie powinien „tracić swojej czujności”, a w przypadku, gdy ludzie zaczną łamać zasady dystansu społecznego, rząd wprowadzi ograniczenia ponownie.

„Jeśli przez okres świąteczny zauważymy, że obywatele nie są odpowiedzialni w swoich czynach, granice zostaną zamknięte”, powiedziała Frederiksen.

Rząd pospiesznie wprowadził nowe przepisy, dające policji dodatkowe uprawnienia do przerywania zgromadzeń w miejscach publicznych.

Na szczęście Duńczycy zachowywali się podczas świąt rozsądnie i byli przezorni w tym, jak spędzają Wielkanoc. Niemal pewne jest w tym momencie, że w środę ponownie otwarte zostaną szkoły. Stale spada w Danii liczba osób zarażonych koronawirusem, przyjmowanych do szpitali.

„Codziennie sprawdzam dane statystyczne”, powiedział Søren Brostrøm, dyrektor duńskiego urzędu zdrowia. „W szczególności interesują mnie liczby dotyczące przyjęć w szpitalach oraz osób na oddziałach intensywnej terapii. Patrząc na ilość nowych przypadków infekcji, widzę, że liczby są optymistyczne, bardzo obiecujące. Krzywa zachorowań zaczyna ‘zaginać się’ w dół.”

Brostrøm uważa, że Duńczycy zachowali się dojrzale, stosując się do zaleceń ogólnopaństwowych. „W odniesieniu do wielu podjętych inicjatyw, jest to ogromny sukces dla nas wszystkich – dla każdego obywatela Danii.”

Różnice między Szwecją i Danią w podejściu do epidemii

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...