Nowe dane zarówno ze Szwecji, jak i ze Stanów Zjednoczonych miały znaczący wpływ na szwedzką walutę. W ostatnich latach rola korony szwedzkiej w kraju była przedmiotem gorącej debaty. Niektórzy uważają, że powinna ona zostać zastąpiona przez euro, podczas gdy inni chcieliby, aby korona pozostała szwedzką walutą.
Umocnienie korony szwedzkiej
W poniedziałek ci, którzy wierzą w koronę, z przyjemnością usłyszeli, że znacznie umocniła się ona w stosunku do dolara i euro. Informuje o tym „Dagens industri”. W poniedziałek korona umocniła się o 11 öre w stosunku do dolara i o 9 öre w stosunku do euro. Jeden dolar jest obecnie sprzedawany za 10,42 korony szwedzkiej, co można porównać z końcem marca, kiedy był sprzedawany za 11,03 korony. Tymczasem jedno euro kosztuje 11,34 korony, w porównaniu z 11,76 korony pod koniec marca.
Przyczyny umocnienia korony
W poniedziałek opublikowano nowe dane dotyczące zarówno szwedzkiej, jak i amerykańskiej gospodarki. Indeks menedżerów zakupów dla szwedzkiego przemysłu okazał się wyższy niż oczekiwano, wysyłając pozytywne sygnały dla gospodarki. W tym samym czasie indeks menedżerów zakupów dla przemysłu amerykańskiego wypadł słabo, co doprowadziło do osłabienia dolara.
Pozytywne dla Riksbanku
Umocnienie korony jest mile widziane przez Riksbank, który ostrzegał, że słaba szwedzka waluta może stwarzać ryzyko dalszych cięć stóp procentowych. Rozwój sytuacji daje większą pewność, że szwedzki bank centralny będzie w stanie obniżyć stopy procentowe bez zbytniego osłabienia korony.
„Kiedy oceniamy perspektywy inflacji, musimy również wziąć pod uwagę międzynarodowy rozwój sytuacji gospodarczej, który wpływa na szwedzką gospodarkę za pośrednictwem kilku różnych kanałów, w tym kursu walutowego” – powiedział wcześniej prezes Erik Thedéen.
Więcej pozytywnych wiatrów
Po kilku latach ciągłych chmur burzowych w szwedzkiej gospodarce wieją korzystniejsze wiatry. Presja inflacyjna nadal spada, a korona umacnia się, co stwarza korzystne warunki do dalszych obniżek stóp procentowych jesienią.
„Jak już wcześniej podkreślałem, to presja inflacyjna i perspektywy inflacji w Szwecji determinują nasze decyzje” – podkreśla Thedéen.
Rozwój sytuacji na rynku walutowym wskazuje na stabilizację i możliwość dalszego wzrostu wartości korony, co z pewnością wpłynie na ekonomiczne decyzje w nadchodzących miesiącach.
- Podwójna radość dla szwedzkich gospodarstw domowych
- Covid-19 powraca – Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego wydaje nowe wytyczne
- Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu Szwecji – wzrost napięć w regionie
- ONZ ostro krytykuje Szwecję za działania wobec aktywistki klimatycznej
- Zmiany w ruchu drogowym niezbędne dla dwóch milionów mieszkańców w Szwecji