fbpx

W obliczu epidemii Greta Thunberg zostaje nazwana „prorokiem stulecia”

Magda Gad, korespondentka wojenna i reporterka związana z „Expressen”, znów wpadła w tarapaty. Pod ostrzałem znalazł się jej tweet, w którym nazwała Gretę Thunberg „prorokiem stulecia”.

W Tweecie Gad czytamy:

„Wygląda na to, że @Greta Thunberg jest prorokiem stulecia. Powiedziała nam: ‘przestańcie latać samolotami’, ‘porzućcie konsumpcjonizm’, ‘skończcie z kapitalizmem’, ‘wytwarzajcie produkty lokalnie’. I ludzie jej posłuchali. Gdy zaczęły umierać ‘właściwe’ osoby…”

Według korespondentki, która obecnie przebywa na Bliskim Wschodzie, świat „posłuchał” porad Thunberg, uginając się jednocześnie pod ciężarem kryzysu związanego z koronawirusem.

Wielu internautów uznało wpis Gad na Twitterze za dziwny i niejednoznaczny, choć pojawiały się też głosy wsparcia:

„Nie rozumiem. Kim są te ‘właściwe’ osoby? Może zbyt długo byłem izolowany w lesie i ciężko idzie mi przyswajanie nowych informacji”.

„Nadszedł czas, aby Greta porzuciła aktywizm. Niech wraca do domu i pozwoli, by prawdziwi eksperci zajęli się tematem”.

Jeszcze inne komentarze wytykały korespondentce „Expressen” brak wrażliwości:

„Wygląda to trochę, jakbyś cieszyła się, że prorok ma rację. Z reguły ofiarami koronawirusa są osoby starsze, chore, słabe. Osoby o niskim dostępie do leczenia. To naprawdę przykre”.

„Masz na myśli ludzi starszych i schorowanych? Czy to są według ciebie ‘właściwe’ osoby? Miło, że ujawniłaś się ze swoimi komunistycznymi skłonnościami. Chyba sama chcesz skończyć z kapitalizmem, co?”

„Czy to ma być jakaś zakamuflowana ironia, czy naprawdę uważasz, że śmierć Europejczyków i Amerykanów jest czymś dobrym?”

Pojawiały się też komentarze osób, które szydziły z Gad, pytając, czy ma gorączkę i czy czuje się w porządku. Padały nawet pytania, czy odłamek granatu nie zranił reporterki w głowę. Internauci uznali też korespondentkę za „cyniczną” i „chorą”.

Wśród głosów pozytywnych dominowały te od osób podających się za fanów. Niektórzy chwalili Gad za standardy dziennikarskie. Mimo to nawet w tej grupie zdarzyły się przypadki osób, które stwierdziły, że nie będą już obserwować profilu reporterki.

W jednym z poprzednich tweetów Magda Gad pisała, że praca zdalna jest niesprawiedliwa wobec tych, którzy zatrudnieni są w obozach uchodźczych, więzieniach czy obiektach wojskowych:

„A co z wszystkimi, którzy przebywają w obozach dla imigrantów, przeludnionych więzieniach czy bazach wojskowych? Co z żołnierzami na linii frontu albo bezdomnymi pod mostami? Czy ta walka dotyczy tylko uprzywilejowanej grupy ludzi mogących sobie pozwolić na pracę z domu? Tych, którzy są w stanie unikać tłumów?”

Magda Gad to korespondentka wojenna, analityk i dziennikarka przebywająca obecnie na Bliskim Wschodzie. Czas spędza głównie między Bagdadem a Kabulem. Jest jednym z niewielu zachodnich dziennikarzy, którzy utrzymują kontakty ze społecznością talibską.

W 2016 roku przebywała w Iraku i relacjonowała zamach na Mosul. Była też korespondentką w Rumunii (materiał o getcie narkotykowym), Liberii (epidemia eboli) czy Hondurasie (krwawa wojna między kartelami narkotykowymi).

Została wyróżniona nagrodą Pulitzera, szwedzką Emmy, a także prestiżową nagrodą European Newspaper.

Strona główna Wiadomości Szwecja W obliczu epidemii Greta Thunberg zostaje nazwana „prorokiem stulecia”

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.