W obliczu epidemii Greta Thunberg zostaje nazwana „prorokiem stulecia”

Magda Gad, korespondentka wojenna i reporterka związana z „Expressen”, znów wpadła w tarapaty. Pod ostrzałem znalazł się jej tweet, w którym nazwała Gretę Thunberg „prorokiem stulecia”.

W Tweecie Gad czytamy:

„Wygląda na to, że @Greta Thunberg jest prorokiem stulecia. Powiedziała nam: ‘przestańcie latać samolotami’, ‘porzućcie konsumpcjonizm’, ‘skończcie z kapitalizmem’, ‘wytwarzajcie produkty lokalnie’. I ludzie jej posłuchali. Gdy zaczęły umierać ‘właściwe’ osoby…”

Według korespondentki, która obecnie przebywa na Bliskim Wschodzie, świat „posłuchał” porad Thunberg, uginając się jednocześnie pod ciężarem kryzysu związanego z koronawirusem.

Wielu internautów uznało wpis Gad na Twitterze za dziwny i niejednoznaczny, choć pojawiały się też głosy wsparcia:

„Nie rozumiem. Kim są te ‘właściwe’ osoby? Może zbyt długo byłem izolowany w lesie i ciężko idzie mi przyswajanie nowych informacji”.

„Nadszedł czas, aby Greta porzuciła aktywizm. Niech wraca do domu i pozwoli, by prawdziwi eksperci zajęli się tematem”.

Jeszcze inne komentarze wytykały korespondentce „Expressen” brak wrażliwości:

„Wygląda to trochę, jakbyś cieszyła się, że prorok ma rację. Z reguły ofiarami koronawirusa są osoby starsze, chore, słabe. Osoby o niskim dostępie do leczenia. To naprawdę przykre”.

„Masz na myśli ludzi starszych i schorowanych? Czy to są według ciebie ‘właściwe’ osoby? Miło, że ujawniłaś się ze swoimi komunistycznymi skłonnościami. Chyba sama chcesz skończyć z kapitalizmem, co?”

„Czy to ma być jakaś zakamuflowana ironia, czy naprawdę uważasz, że śmierć Europejczyków i Amerykanów jest czymś dobrym?”

Pojawiały się też komentarze osób, które szydziły z Gad, pytając, czy ma gorączkę i czy czuje się w porządku. Padały nawet pytania, czy odłamek granatu nie zranił reporterki w głowę. Internauci uznali też korespondentkę za „cyniczną” i „chorą”.

Wśród głosów pozytywnych dominowały te od osób podających się za fanów. Niektórzy chwalili Gad za standardy dziennikarskie. Mimo to nawet w tej grupie zdarzyły się przypadki osób, które stwierdziły, że nie będą już obserwować profilu reporterki.

W jednym z poprzednich tweetów Magda Gad pisała, że praca zdalna jest niesprawiedliwa wobec tych, którzy zatrudnieni są w obozach uchodźczych, więzieniach czy obiektach wojskowych:

„A co z wszystkimi, którzy przebywają w obozach dla imigrantów, przeludnionych więzieniach czy bazach wojskowych? Co z żołnierzami na linii frontu albo bezdomnymi pod mostami? Czy ta walka dotyczy tylko uprzywilejowanej grupy ludzi mogących sobie pozwolić na pracę z domu? Tych, którzy są w stanie unikać tłumów?”

Magda Gad to korespondentka wojenna, analityk i dziennikarka przebywająca obecnie na Bliskim Wschodzie. Czas spędza głównie między Bagdadem a Kabulem. Jest jednym z niewielu zachodnich dziennikarzy, którzy utrzymują kontakty ze społecznością talibską.

W 2016 roku przebywała w Iraku i relacjonowała zamach na Mosul. Była też korespondentką w Rumunii (materiał o getcie narkotykowym), Liberii (epidemia eboli) czy Hondurasie (krwawa wojna między kartelami narkotykowymi).

Została wyróżniona nagrodą Pulitzera, szwedzką Emmy, a także prestiżową nagrodą European Newspaper.

Strona główna Wiadomości Szwecja W obliczu epidemii Greta Thunberg zostaje nazwana „prorokiem stulecia”

Warto przeczytać

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? Czy polskie firmy jednoosobowe muszą płacić podatek w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku? Jaki podatek najlepiej...

Norweska policja znajduje ponad 700 kilogramów haszyszu w polskim traktorze

Norweg i Litwin zostali aresztowani w zeszłą sobotę po tym, jak policja znalazła ponad 700 kilogramów haszyszu w przyczepie w Skien. Skonfiskowana ilość jest jedną...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...