fbpx

USA użyją podczas ćwiczeń sprzętu z jaskiń w Norwegii

Stany Zjednoczone użyją w trakcie międzynarodowych manewrów około 6,5 tysiąca jednostek sprzętu wojskowego, który jest przechowywany w jaskiniach w środkowej części Norwegii – poinformowała telewizja CNN.

Ćwiczenia wojskowe Cold Response-2016, w których weźmie udział 15 tysięcy żołnierzy z 14 krajów, odbędą się w Norwegii w dniach 19 lutego – 22 marca.Amerykanie zaczęli magazynować sprzęt w podziemnych kompleksach w 1981 roku. Wraz z zakończeniem zimnej wojny Stany Zjednoczone poddały w wątpliwość celowość istnienia obiektu. W latach 90. ubiegłego roku finansowały go norweskie władze.

Jak poinformowała CNN, kompleks obsługuje około 100 osób. Przechowywany w nim jest sprzęt, który wystarczy, by wesprzeć 15 tysięcy żołnierzy piechoty.

Amerykańska telewizja twierdzi, że USA chcą nadal wykorzystywać jaskinie jako magazyn w pobliżu potencjalnego teatru działań zbrojnych w Europie.

„Każdy wcześniej rozmieszczony sprzęt zmniejsza nasze koszty finansowe i zaoszczędza czas na wsparcie naszych działań podczas kryzysu” – powiedział przedstawiciel  Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych pułkownik William Bentley.

 

Strona główna Wiadomości Norwegia USA użyją podczas ćwiczeń sprzętu z jaskiń w Norwegii

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...