USA użyją podczas ćwiczeń sprzętu z jaskiń w Norwegii

Stany Zjednoczone użyją w trakcie międzynarodowych manewrów około 6,5 tysiąca jednostek sprzętu wojskowego, który jest przechowywany w jaskiniach w środkowej części Norwegii – poinformowała telewizja CNN.

Ćwiczenia wojskowe Cold Response-2016, w których weźmie udział 15 tysięcy żołnierzy z 14 krajów, odbędą się w Norwegii w dniach 19 lutego – 22 marca.Amerykanie zaczęli magazynować sprzęt w podziemnych kompleksach w 1981 roku. Wraz z zakończeniem zimnej wojny Stany Zjednoczone poddały w wątpliwość celowość istnienia obiektu. W latach 90. ubiegłego roku finansowały go norweskie władze.

Jak poinformowała CNN, kompleks obsługuje około 100 osób. Przechowywany w nim jest sprzęt, który wystarczy, by wesprzeć 15 tysięcy żołnierzy piechoty.

Amerykańska telewizja twierdzi, że USA chcą nadal wykorzystywać jaskinie jako magazyn w pobliżu potencjalnego teatru działań zbrojnych w Europie.

„Każdy wcześniej rozmieszczony sprzęt zmniejsza nasze koszty finansowe i zaoszczędza czas na wsparcie naszych działań podczas kryzysu” – powiedział przedstawiciel  Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych pułkownik William Bentley.

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...