USA poprosiło Norwegię o przyłączenie się do walki z ISIS w Syrii

Norweskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że rozpatruje amerykańską prośbę o udzielenie pomocy w walce z ISIS.

Ministerstwo potwierdziło we wtorek, że USA poprosiło Norwegię o wysłanie samolotów bojowych, oddziałów specjalnych, wsparcia logistycznego oraz sprzęt medycznego lub służącego rozminowywaniu, wszystko to ma służyć walce z grupami terrorystycznymi w Syrii.

„Zapytanie, które otrzymaliśmy jest prośbą o więcej działań podobnych do tego co robimy w Iraku, czyli szkolenia i trenowania irackich służb bezpieczeństwa. Znajdują się tam również pytania o możliwość wysłania samolotów bojowych, wsparcia logistycznego i sił specjalnych. Myślę, że inne kraje zostały poproszone o to samo,” powiedziała Ine Eriksen Søreide, Minister Obrony.

Zapytana czy prośba ta dotyczy konkretnie Syrii, pani minister powiedziała, że „w naszej opinii jest to traktowane bardzo szeroko”.

W poniedziałek rzecznik ministerstwa powiedział, że amerykańska prośba jest „wnikliwie rozpatrywana”.

Lider Konserwatystów, członek stałego parlamentarnego komitetu spraw zagranicznych i obrony, Trond Helleland powiedział, że spodziewa się podjęcia tego tematu przez parlament.

„Zakładam, że tak ważne pytania będą konsultowane z parlamentem,” powiedział on w poniedziałek.

Lider Partii Pracy Jonas Gahr Støre powiedział, że jego partia rozważy prośbę, gdy trafi ona do parlamentu.

„Ważne jest, aby społeczność międzynarodowa wykazała jedność w sprawie walki z ‘państwem islamskim’. Czekamy na odpowiedź naszego rządu, na wszelkie prośby naszych koalicjantów.”

Obecnie Norwegia utrzymuje swoje oddziały w Iraku, jako jeden z 60 krajów biorących udział w koalicji przeciwko ISIS. Norweskie oddziały między innymi szkolą kurdyjskich wojowników w północnym Iraku oraz iracką armię w okolicach Bagdadu.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym wzywa ludzi do noszenia maseczek przez...

Konsultant techniczny Volvo i Scanii z zarzutami szpiegostwa dla Rosji

Konsultant techniczny ze Sztokholmu może stanąć przed sądem, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Grożą mu zarzuty „narażenia bezpieczeństwa...

Nowa, brazylijska mutacja koronawirusa dotarła do Szwecji

W sobotę szwedzkie władze ujawniły, że do kraju dotarł nowy szczep koronawirusa – tym razem pochodzenia brazylijskiego. Na razie...

Musisz przeczytać

Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania...

Anders Tegnell zapowiada nowe środki zaradcze

Szwecja planuje ogłosi dziś nowy pakiet środków zaradczych, które...