fbpx

USA poprosiło Norwegię o przyłączenie się do walki z ISIS w Syrii

Norweskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że rozpatruje amerykańską prośbę o udzielenie pomocy w walce z ISIS.

Ministerstwo potwierdziło we wtorek, że USA poprosiło Norwegię o wysłanie samolotów bojowych, oddziałów specjalnych, wsparcia logistycznego oraz sprzęt medycznego lub służącego rozminowywaniu, wszystko to ma służyć walce z grupami terrorystycznymi w Syrii.

„Zapytanie, które otrzymaliśmy jest prośbą o więcej działań podobnych do tego co robimy w Iraku, czyli szkolenia i trenowania irackich służb bezpieczeństwa. Znajdują się tam również pytania o możliwość wysłania samolotów bojowych, wsparcia logistycznego i sił specjalnych. Myślę, że inne kraje zostały poproszone o to samo,” powiedziała Ine Eriksen Søreide, Minister Obrony.

Zapytana czy prośba ta dotyczy konkretnie Syrii, pani minister powiedziała, że „w naszej opinii jest to traktowane bardzo szeroko”.

W poniedziałek rzecznik ministerstwa powiedział, że amerykańska prośba jest „wnikliwie rozpatrywana”.

Lider Konserwatystów, członek stałego parlamentarnego komitetu spraw zagranicznych i obrony, Trond Helleland powiedział, że spodziewa się podjęcia tego tematu przez parlament.

„Zakładam, że tak ważne pytania będą konsultowane z parlamentem,” powiedział on w poniedziałek.

Lider Partii Pracy Jonas Gahr Støre powiedział, że jego partia rozważy prośbę, gdy trafi ona do parlamentu.

„Ważne jest, aby społeczność międzynarodowa wykazała jedność w sprawie walki z ‘państwem islamskim’. Czekamy na odpowiedź naszego rządu, na wszelkie prośby naszych koalicjantów.”

Obecnie Norwegia utrzymuje swoje oddziały w Iraku, jako jeden z 60 krajów biorących udział w koalicji przeciwko ISIS. Norweskie oddziały między innymi szkolą kurdyjskich wojowników w północnym Iraku oraz iracką armię w okolicach Bagdadu.

Strona główna Wiadomości Norwegia USA poprosiło Norwegię o przyłączenie się do walki z ISIS w Syrii

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

Obywatel Szwecji został kolejnym premierem Somalii

Szwedzko-somalijski inżynier został mianowany nowym premierem Somalii po tym, jak jego poprzednik został usunięty w drodze wotum nieufności. Mohamed...