Uczestnicy zamieszek w Malmö z lekkim wyrokiem sądowym

W sierpniu w Malmö odbyły się zamieszki z udziałem imigrantów. Próbowali oni oprotestować spalenie świętej księgi Koranu przez grupy prawicowych ekstremistów.

Siedmiu uczestników zamieszek – 31-latek i sześciu nastolatków – otrzymało od sądu wyrok w zawieszeniu, choć ich udział w zgromadzeniu był znaczący: rzucali oni kamieniami w pokojowo nastawionych policjantów.

Sędzia Fredrik Forsman powiedział dziennikarzom Sveriges Television, że oficerowie policji przeszli wielką traumę: „Opisali te doświadczenia jako jedne z najgorszych w swoim życiu, a niektórzy brali udział w wojnie, np. w Afganistanie.”

Wyrok sądu jest tak lekki, bo uznano, że przestępcy nie brali „czynnego udziału” w zamieszkach. 31-letni uczestnik tłumaczył się, że choć rzucał kamieniami w funkcjonariuszy, to „nie miał takiego zamiaru”, a na miejsce przybył głównie po to, by udokumentować wydarzenie i w ten sposób zdobyć więcej obserwujących w social mediach.

Podczas prowokacji zaaranżowanej przez Rasmusa Paludana, lidera partii Hard Line, 28 sierpnia spalono Koran. Doszło do tego w dzielnicy Rosengård, która powszechnie znana jest jako mekka imigrantów i środowisk arabskich. Podobne akcje to dla Paludana norma: w 2019 roku w Kopenhadze obcesowo rzucał on egzemplarzem świętej księgi islamu, aż finalnie wylądowała ona na ziemi.

Wtedy też doszło do zamieszek, podczas których aresztowano 23 najbrutalniejszych uczestników. Jeden z nich próbował zaatakować Paludana fizycznie.

Paludan planował podobną „manifestację” w listopadzie: chciał spalić Koran w Paryżu. Aresztowano go nieopodal Łuku Triumfalnego i następnie wystosowano w jego przypadku oficjalny zakaz wstępu do Francji.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...