Silnie rośnie poparcie dla członkostwa Szwecji w NATO. Pokazuje to nowe badanie przeprowadzone przez firmę Novus na zlecenie telewizji SVT. Połowa Szwedów opowiada się obecnie za przystąpieniem do sojuszu wojskowego.
Rosyjska inwazja na Ukrainę zwiększyła gotowość Szwedów do wstąpienia do NATO. Zaledwie dwa dni po inwazji sondaż po raz pierwszy wykazał, że więcej Szwedów opowiada się za członkostwem w NATO niż przeciw. A teraz, tydzień później, tendencja ta się utrzymuje.
Aż 49% respondentów badania Novus uważa, że Szwecja powinna przystąpić do NATO. 27% stwierdziło, że nie, a 24%, że nie wie. W porównaniu z poprzednimi badaniami, w których odsetek osób opowiadających się na “nie” wynosił około 40%, a na “tak” około 35%.
“Poparcie dla NATO umacnia się w rekordowym tempie. Wpływ na to ma nie tylko szok wywołany inwazją na Ukrainę, ale prawdopodobnie także brak pomocy wojskowej ze strony innych państw. Otrzymanie pomocy w postaci pieniędzy i sprzętu to jedno, ale gdybyście byli częścią NATO, do takiej sytuacji mogłoby nie dojść” – powiedział w wywiadzie dla SVT Torbjörn Sjöström, dyrektor generalny firmy Novus.
Novus zbadał również stosunek Szwedów do Rosji i USA. Również w tej dziedzinie nastąpiły istotne zmiany w opiniach. Trzy czwarte Szwedów odpowiada obecnie twierdząco na pytanie, czy obawia się Rosji jako wielkiego mocarstwa. Jest to znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2019, kiedy to 38% respondentów odpowiedziało twierdząco na to samo pytanie.
Jednocześnie spada odsetek Szwedów, którzy twierdzą, że obawiają się USA jako głównego mocarstwa – obecnie 73% odpowiada “nie” na to pytanie, podczas gdy w 2019 r. było to 60%.
Inne sondaże Novusa przeprowadzone po inwazji Rosji pokazują, że co trzeci Szwed obawia się, że Szwecja zostanie zaatakowana także militarnie, a sześciu na dziesięciu Szwedów jest gotowych aktywnie bronić Szwecji.
1/3 Szwedów obawia się, że ich kraj zostanie zaatakowany
Podobny sondaż przeprowadzony niedawno w Finlandii pokazał, że większość Finów po raz pierwszy opowiada się za członkostwem w NATO.
“Zmiana opinii w Finlandii z pewnością miała wpływ na sytuację. W ubiegłym tygodniu okazało się, że odsetek głosujących na “nie” pozostał niezmieniony, a niezdecydowani skłaniają się ku “tak”. Teraz jednak widzimy, że liczba głosów na “nie” znacznie się zmniejszyła. Jeśli Finlandia się za tym opowie, to z pewnością pozbędzie się wielu argumentów przeciwnych” – powiedział Torbjörn Sjöström.
- Więcej środków na zapobieganie wypadkom śmiertelnym w pracy – rząd Szwecji wprowadza nowe regulacje
- Eksplozja w centrum Malmö – trwająca akcja policyjna
- Najlepiej i najgorzej opłacane zawody w Szwecji
- Greta Thunberg zatrzymana w Kopenhadze podczas protestu przeciwko wojnie w Strefie Gazy
- Szwedzkie sklepy pod presją: Klienci domagają się zmian w systemach kolejkowych