Trzy wybuchy w Sztokholmie

Trzy wybuchyw ciągu kilku godzin miały miejsce dziś w okolicach Sztokholmu. Wybuch nastąpił w kamienicy na Södermalm w Vaxholm wybuch miał miejsce w budynku gospodarstwa domowego, a w Södertälje eksplozja miała miejsce obok kościoła.

Eksplozja w Södermalm ma związek z podobnym incydentem który miał miejsce w Bromma zaledwie kilka dni temu.

Czwartkowa stała była bardzo intensywna dla sztokholmskiej policji. W ciągu zaledwie kilku godzin policja została powiadomiona o trzech różnych eksplozjach.

Policja obecnie nie widzi związku między trzema eksplozjami w Södermalm, Vaxholm i Södertälje.

Badamy czy istnieją powiązania i podobieństwa z innymi przestępstwami, mówi Ola Österling, rzecznik prasowy policji w Sztokholmie.

Södermalm

W Södermalm policja została powiadomiona o wybuchu w budynku na Nytorgsgatan o godzinie 02:20. Mieszkańcy pod tym adresem ma silne powiązania z innym adresem w Bromma, w którym w ostatni weekend miała miejsce eksplozja na klatce schodowej.

Policja w chwili przeprowadzania dochodzenia nie poinformowała co eksplodowało. Technicy bombowi są na miejscu, aby dowiedzieć się, co się stało, mówi Peter Asp, dowódca policji sztokholmskiej, o godzinie 4 rano.

Vaxholm

Krótko po pierwszej w nocy służby ratunkowe otrzymały alarm o wybuchu w budynku mieszkalnym w Vaxholm. Wybuch uszkodził trochę budynek, a kilka okien zostało rozbitych.

Technicy z Narodowej Grupy Bombowej przeprowadzają dochodzenie, policja poinformowała, że nikt nie został ranny w wyniku wybuchu oraz nikt nie został zatrzymany.

Södertälje

O 03:42 policja w Södertälje została powiadomiona, że doszło do wybuchu w sali imprezowej w kościele St. Afrem. Służby ratownicze były akurat już w okolicy, gdzie gasiły pożar samochodów.

Byliśmy zaledwie 20-30 metrów od wybuchu, mówi Roger Magnusson, kierownik operacyjny straży pożarnej w Södertörn.

Foto. Lucyna Swiatkowska-Karcz

Policja twierdzi, że wszystkie trzy eksplozje są badane jako ogólne zniszczenie, a także będą pracować nad stworzeniem bezpieczeństwa we wszystkich trzech lokalizacjach w których miały miejsce wybuchy.

„Będziemy mieć zarówno cywilną, jak i umundurowaną policję, zarówno w celu informowania, jak i pozyskiwania informacji” – mówi Ola Österling, rzeczniczka policji w Sztokholmie.

Żadna osoba nie została zatrzymana pod zarzutem popełnienia przestępstwa w podczas trzech eksplozjach, a według policji nikt nie został ranny.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe światło na sprawę zatonięcia promu MF Estonia, stanęli przed sądem....

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...