fbpx

Silna eksplozja na południu Szwecji. Ucierpiał posterunek.

Staffanstorp, na południu Szwecji. Lokalny posterunek policji padł ofiarą nieszczęśliwego wypadku, a może zamachu – tego nadal nie ustalono. Według świadków zdarzenia doszło do silnego wybuchu, który postawił na nogi całą okolicę.

Eksplozja miała miejsce w poniedziałek rano. Jak donosi „Expressen”, zdewastowane zostało wejście do budynku. Siła uderzenia sprawiła, że posterunkowy korytarz wymaga remontu.

Na miejsce natychmiast przybyli saperzy z Narodowej Straży Bombowej. Władze miasta nabrały wody w usta: nie chcą ujawnić, co było bezpośrednią przyczyną eksplozji, ani z jakim rodzajem materiału wybuchowego zmierzyła się ekipa ratunkowa.

Patrik Ahrlin, kierownik jednej z jednostek policji, zapewnia, że jego współpracownicy „badają miejsce zdarzenia”. „Cieszymy się, że nikomu nie stała się krzywda”, dodał w rozmowie z dziennikarzami.

W okolicy posterunku mieszka Sofie Kropp. 35-latka opisała siłę uderzenia jako „potężną”. „Mieszkam tu od czterech lat i zawsze czułam się bezpiecznie – w końcu tuż obok są policjanci. Teraz czuję się niespokojnie.”

Kobieta dodała jednak, że funkcjonariusze przebywają na posterunku tylko dwa dni w tygodniu.

SVT informuje, że moment eksplozji mógł zostać uwieczniony na nagraniach z monitoringu. Jeden z policjantów, Christer Stålhandske, wspomniał, że jego koledzy obejrzeli już materiały – nie udzielił jednak bardziej szczegółowych komentarzy.

Nie potwierdzono, czy doszło do planowanego zamachu. Niektóre serwisy są jednak zdania, że to prawdopodobne. W październiku 2017 roku doszło do eksplozji przed wejściem na komisariat w Helsingborgu.

Wydarzenie z poniedziałku zwróciło na siebie uwagę premiera Stefana Löfvena:

„Atak na posterunek policyjny jest w istocie zamachem na demokrację.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Silna eksplozja na południu Szwecji. Ucierpiał posterunek.

Warto przeczytać

Rekordowe zimne lato w Szwecji. -3,3 stopnia w lipcu

W sobotę w większości miejsc w Szwecji było mniej niż 20 stopni Celsjusza. W kilku miejscach, takich jak Harstena oraz północnej Ölands, odnotowano temperaturę powyżej 20...

Szwedzki premier odrzuca wszelkie ograniczenia osób ubiegających się o azyl

Szwedzki premier Stefan Löfven odrzucił pomysł ograniczenia jakichkolwiek wniosków azylowych, stwierdzając, że taka propozycja byłaby sprzeczna z poparciem samego prawa do azylu.

W budynku mieszkalnym szaleje wielki pożar

Płonie ośmiopiętrowym budynek mieszkalny Landskrona.- Pożar bardzo szybko się rozprzestrzenia. Panuje chaos i panika wśród mieszkańców, mówi jeden ze świadków.