Silna eksplozja na południu Szwecji. Ucierpiał posterunek.

Staffanstorp, na południu Szwecji. Lokalny posterunek policji padł ofiarą nieszczęśliwego wypadku, a może zamachu – tego nadal nie ustalono. Według świadków zdarzenia doszło do silnego wybuchu, który postawił na nogi całą okolicę.

Eksplozja miała miejsce w poniedziałek rano. Jak donosi „Expressen”, zdewastowane zostało wejście do budynku. Siła uderzenia sprawiła, że posterunkowy korytarz wymaga remontu.

Na miejsce natychmiast przybyli saperzy z Narodowej Straży Bombowej. Władze miasta nabrały wody w usta: nie chcą ujawnić, co było bezpośrednią przyczyną eksplozji, ani z jakim rodzajem materiału wybuchowego zmierzyła się ekipa ratunkowa.

Patrik Ahrlin, kierownik jednej z jednostek policji, zapewnia, że jego współpracownicy „badają miejsce zdarzenia”. „Cieszymy się, że nikomu nie stała się krzywda”, dodał w rozmowie z dziennikarzami.

W okolicy posterunku mieszka Sofie Kropp. 35-latka opisała siłę uderzenia jako „potężną”. „Mieszkam tu od czterech lat i zawsze czułam się bezpiecznie – w końcu tuż obok są policjanci. Teraz czuję się niespokojnie.”

Kobieta dodała jednak, że funkcjonariusze przebywają na posterunku tylko dwa dni w tygodniu.

SVT informuje, że moment eksplozji mógł zostać uwieczniony na nagraniach z monitoringu. Jeden z policjantów, Christer Stålhandske, wspomniał, że jego koledzy obejrzeli już materiały – nie udzielił jednak bardziej szczegółowych komentarzy.

Nie potwierdzono, czy doszło do planowanego zamachu. Niektóre serwisy są jednak zdania, że to prawdopodobne. W październiku 2017 roku doszło do eksplozji przed wejściem na komisariat w Helsingborgu.

Wydarzenie z poniedziałku zwróciło na siebie uwagę premiera Stefana Löfvena:

„Atak na posterunek policyjny jest w istocie zamachem na demokrację.”

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...