To szwedzkie miasto w ogóle nie zostało dotknięte zimowym frontem pogodowym zwanym ‘bestią ze wschodu’

Podczas, gdy Szwecja i duża część Europy toczy walkę z ‘bestią ze wschodu’ to pogodowe zjawisko całkowicie ominęło pewne szwedzkie miasto, w którym nie spadł nawet jeden płatek śniegu.

Helsingborg w północno-wschodniej Skanii według meteorologów z SMHI od 23 lutego nie zanotował ani centymetra opadów śniegu. Tutaj życie toczyło się spokojnie podczas, gdy w innych częściach Szwecji walczono ze zwałami śniegu. W Sundsvall zanotowane ostatnio opadu śniegu wyniosły 115 centymetrów.

Nawet w Malmö, położonym relatywnie blisko, bo także w Skanii, w najcięższym dniu, czyli 28 lutego spadło 8 centymetrów śniegu, a dwie godziny drogi od Göteborgu opady wyniosły tego dnia 24 centymetry.

Według meteorologów z instytutu SMHI Helsingborg miał to szczęcie, że gdy chmury frontu pogodowego tam docierały nie miało już z nich co podać, bo wszystko spadło wcześniej. Więc śnieg padał w południowej Skanii, gdzie napływało powietrze z nad Bałtyku, a w części północno-zachodniej opadów nie było.

Helsingborg na mapie opadów śniegu. Zdjęcie: SMHI

„Śnieg miał całkiem długą drogę do przebycia, aby dostać się do północno-zachodniej Skanii,” powiedziała Marie Starek z SMHI.

Jeśli więc jesteście w Szwecji i chcecie uniknąć śniegu to moglibyście wybrać się do Helsingborgu. Jednak nie jest to najlepszy pomysł, gdyż prognozy przewidują, że w weekend także w południow-zachodniej Skanii wystąpią opady śniegu, więc i tam może nastąpić komunikacyjny chaos oraz ciężkie warunki pogodowe.   

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...