poniedziałek, 24 lutego, 2020

Podwójny wybuch w Sztokholmie – jeden ranny

Warto przeczytać

Szwecja: liczba włamań do domów spadła o 36 procent

W ciągu mniej niż pięciu lat w Szwecji liczba włamań do domów spadła o 36 procent. Policja przeanalizowała przypadki wtargnięć na nie...

Sześć osób pod tym samym adresem pożyczyło miliony i zniknęło

Dzięki informacjom o fałszywych dochodach na temat dochodu sięgającemu miliona koron 31-letnia kobieta w Uppsali zdołała uzyskać kredyty i pożyczki w wysokości...

Jakość powietrza w Szwecji nie wydaje się osiągać założonych celów

Szwedzka telewizja SVT informuje, że jakość powietrza w Szwecji nie osiąga wyznaczonych celów. Wiele gmin w Szwecji przekracza...

Szwedzki Bank Narodowy rozpoczyna testy e-korony

Szwedzki Bank Narodowy (Sveriges Riksbank) inauguruje testy nowej waluty – będzie to cyfrowa e-korona. Faza testowa ma pokazać, w jaki sposób korona...

Noc z poniedziałku na wtorek nie należała do przyjemnych w sztokholmskim Husby. Z powodu niespodziewanej eksplozji trzeba było ewakuować około pięćdziesięciu mieszkańców tutejszego osiedla. Jedna osoba została ranna.

Była godz. 02:30. W dzielnicy Husby, w północno-zachodniej części stolicy, doszło do nie jednego, a dwóch wybuchów. Oba miały miejsce w przeciągu kilku minut i doszło do nich w sąsiadujących budynkach.

Konieczne było przetransportowanie do szpitala jednej osoby, która została ranna (na szczęście jej zdrowiu nic już nie zagraża). Same budynki zostały częściowo zrujnowane. Kiedy do środka weszli funkcjonariusze policji, odbyła się ewakuacja blisko pięćdziesięciu mieszkańców.

„Podczas eksplozji moje drzwi dosłownie wystrzeliły w powietrze. Przeleciały kilka metrów i zostały zniszczone”, powiedział jeden z uczestników zdarzenia – mieszkaniec czwartego piętra.

Policja odgrodziła teren kordonem, by specjaliści mogli rozpocząć dochodzenie techniczne. Sprawdzano, czy zachowały się przydatne materiały z monitoringu; rozmawiano ze świadkami.

„Wciąż nie ustaliliśmy, gdzie dokładnie doszło do eksplozji. Nie wiemy, czy miejscem wybuchu był któryś z budynków, czy ich najbliższa okolica”, powiedziała rzeczniczka sztokholmskiej policji Towe Hägg.

Ponieważ obie eksplozje miały miejsce na tym samym osiedlu – w odległości kilku metrów – sprawy zostały ze sobą powiązane. Śledztwo trwa: na razie uznano, że doszło do wypadku, który mógł narazić lokalną społeczność na uszczerbek zdrowotny.

„Odległość między pierwszym i drugim z budynków jest naprawdę niewielka. Zaczęliśmy śledztwo i obecnie oba wypadki są traktowane jako jedna sprawa”, tłumaczy Hägg.

W dzienniku „Aftonbladet” suponowano, że eksplozja może mieć związek z podobnym zdarzeniem, do jakiego doszło tydzień temu w Östermalm. Funkcjonariusze policji nie mają w tej kwestii konkretnych odpowiedzi:

„Jest za wcześnie, by mówić o powiązaniu, ale prowadzimy równoległe dochodzenia”, powiedział Ola Österling, stołeczny policjant.

Eksplozję w Husby określono jako „incydent specjalny” – inaczej särskild händelse. Pod terminem tym kryją się wydarzenia nagłe i niemożliwe do przewidzenia, z których skutkami musi sobie poradzić specjalnie wydzielony oddział policji.

Ile osób otrzymało obywatelstwo szwedzkie w 2019 roku?

- Reklama-
- Reklama-

Więcej artykułów

- Reklama-

Ostatnio dodane

Sztokholm: 1,5-letni chłopiec zagrożony nożem przez dzieci

Policja w Sztokholmie poszukuje dzieci, które groziły nożem 1,5-letniego chłopca. Zgłoszenie nadeszło dziś o godzinie 16:59. Ojciec chłopca...

Najwyższy drewniany budynek mieszkalny

Ekologiczne rozwiązania w aranżowaniu wnętrz stają się w Szwecji normą. Co więcej, powstają całe budynki których projekt w 100 proc. opiera się...

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w 2019 roku populacja Szwecji wzrosła o prawie 100 tysięcy. Oszacowano, że 73 proc. z tej...

Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Halmstad to miasto portowe położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Silne deszcze sprawiły, że Halmstad objęto stanem przedpowodziowym, a lokalne władze wzywają do...
%d bloggers like this: