fbpx

To może być największy ośrodek dla uchodźców

Jeśli Szwedzi zrealizują swoje plany statek ikona, który kiedyś podróżował dookoła globu jako największy statek wycieczkowy, może stać się tymczasowym schronieniem dla ponad 1800 uchodźców.

W listopadzie pojawiły się planu Migrationsverket wykorzystania statku wycieczkowego jako miejsca tymczasowego schronienia dla uchodźców, którzy w 2015 roku przybyli do Szwecji w rekordowej liczbie.

Ilość przybywających uchodźców od tego czasu zmalała, ale władze wciąż pracują nad długofalowymi rozwiązaniami dotyczącymi tymczasowego zakwaterowywania uchodźców przebywających w licznych ośrodkach.

Szwedzka gazeta Aftonbladet ujawniła, że jeden z kontrahentów zaproponował zakwaterowanie na statku, firma US Shipmanagers wystąpiła już o zgodę na zacumowanie statku Ocean Gala w Härnösand, na wschodnim wybrzeżu północnej Szwecji.

„Nie mamy żadnych wymagań, gdzie konkretnie to ma być. Po prostu szukamy odpowiedniej przystani,” powiedział Willis Åberg, rzecznik Migrationsverket.

Jednak lokalni politycy protestują przeciwko umieszczeniu statku w ich mieście argumentując, że będzie to największe szwedzkie centrum dla uchodźców. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie zostanie znalezione odpowiednie miejsce kontrakt straci ważność.

„Miejsce schronienie dla 1000-1800 osób powinno być dokładnie przemyślane, nawet jeśli ma to być tylko rozwiązanie tymczasowe,” powiedział Fred Nilsson, reprezentujący centro-lewicowych Socjaldemokratów w radzie miasta Härnösand.

Statek Ocean Gala został zbudowany w 1982 roku pod nazwą MS Scandinavia i pływał między Nowym Jorkiem a Bahama. Został on później sprzedany firmie Thomson Cruises i służył jako MS Island Escape na morzu Śródziemnym i w okolicach wysp Kanaryjskich.

W czasie gdy został zbudowany był największym statkiem pasażerskim na świecie, mierzy on 185,25 metra długości i ma wyporność 26,747 ton.

W 2015 roku do Szwecji przybyło 160,000 osób poszukujących azylu, w tym roku według Migrationsverket przybędzie ich około 100,000.

Strona główna Wiadomości Szwecja To może być największy ośrodek dla uchodźców

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...