Od 2 stycznia wszystkie koty będą musiały być rejestrowane w Szwedzkiej Radzie Rolnictwa. Powinno to ułatwić znalezienie zagubionych zwierząt domowych – i ewentualnie podnieść status kota jako zwierzęcia domowego.
Aby zarejestrować kota w Szwedzkiej Radzie Rolnictwa, musi on mieć zatwierdzony identyfikator, z chipem lub tatuażem. Rejestracja kosztuje 40 koron szwedzkich, jeśli odbywa się cyfrowo, 100 koron, jeśli odbywa się za pomocą formularza papierowego.
Anders Elfström, kierownik działu w Szwedzkiej Radzie Rolnictwa, stwierdził w wywiadzie dla agencji informacyjnej TT, że podniesie to status kotów jako zwierząt domowych, a tym samym poprawi dobrostan zwierząt. “Pojawiają się też problemy z zagubionymi i bezdomnymi kotami. Jest to środek, który ma na celu próbę uporania się z tym problemem.”
Osoby, które już zarejestrowały swoje koty w dobrowolnych rejestrach nie są zwolnione z nowych przepisów, będą musiały powtórzyć proces w systemie Szwedzkiej Rady Rolnictwa.
Jednocześnie Anders Elfström wyraźnie zaznacza, że nie ma pośpiechu i spodziewa się, że minie trochę czasu, zanim większość kotów w Szwecji zostanie zarejestrowana. “To nie jest jakiś wielki pośpiech. Rozumiemy, że nie każdy zarejestruje się od razu, ale należy to zrobić jak najszybciej.”
Jak na razie nie ma decyzji o sankcjach i karach dla tych, którzy nie mają zarejestrowanych kotów. Kiedy ponad 20 lat temu tworzono rejestr psów, początkowo w systemie zarejestrowanych było 50% wszystkich psów. Liczba ta wzrosła obecnie do 90-95 procent.
Szacuje się, że w Szwecji żyje od 1,4 do 1,5 mln kotów. Opłata wnoszona do Szwedzkiej Rady Rolnictwa jest przeznaczona na administrowanie i rozwój rejestru.
1 stycznia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy, która ustanowi rejestr kotów. Od 2 stycznia zostanie otwarta e-usługa rejestracji kotów przez Szwedzką Radę Rolnictwa.
Aby zarejestrować kota, musi on najpierw zostać oznaczony przez lekarza weterynarii chipem lub tatuażem na uchu. Można także udać się do osoby zajmującej się tagowaniem identyfikatorów, która przeszła zatwierdzone szkolenie.
Każdy, kto trzyma koty poza gospodarstwem domowym lub w celach handlowych, musi zarejestrować placówkę, w której przebywają zwierzęta.
Kocięta muszą być oznakowane i zarejestrowane przed ukończeniem czwartego miesiąca życia.
Starsze koty, urodzone przed 1 stycznia 2008 roku, nie muszą być znakowane.