Koniec z czekoladami Marabou i kakao Obou w szwedzkich siłach zbrojnych. Decyzja została podjęta po tym, jak gigant spożywczy Mondelez znalazł się na czarnej liście Ukrainy.
Kilka dużych firm zbojkotowało ostatnio marki takie jak Oboy, Marabou i Philadelphia po tym, jak jej właściciel Mondelez został umieszczony na czarnej liście Ukrainy. W ostatnich latach firma odprowadzała wysokie podatki do rosyjskiego skarbu państwa. Teraz w jej ślady idą Szwedzkie Siły Obronne.
„W ciągu ostatniego roku wspieraliśmy Ukrainę na różne sposoby i jest to kolejny sposób, w jaki możemy ich wesprzeć” – wyjaśnia Guna Graufelds, sekretarz prasowy szwedzkich sił zbrojnych. W kontrakcie na produkty spożywcze dla sił zbrojnych istnieją możliwość zastąpienia określonych produktów, tak jak robią to teraz inne firmy, które bojkotują produkty Mondelez. Proces ten rozpoczął się w zeszłym tygodniu.
„Nie mam bilansu zapasów, ale wykorzystamy to, co już mamy. Nie będziemy wyrzucać produktów, ponieważ nie jest to dobre z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. Ale nie będziemy kupować nowych produktów”, informuje Grausfelds.
Tymczasem bojkot nadal rośnie w innych miejscach. We wtorek Stena Line również ogłosiła, że firma promowa dołącza do tego grona. Od wtorku Stena Line, która obsługuje 39 promów w całej Europie, nie będzie dokonywać żadnych nowych zakupów od Mondelez. „Stena Line zdecydowała się zaprzestać wszelkich zakupów od Mondelez, dopóki firma będzie kontynuować swoją działalność handlową na rynku rosyjskim” – powiedział w wywiadzie dla gazety Göteborgs-Posten Stefan Elfström, specjalista ds. komunikacji w Stena Line.
We wtorek wieczorem Tallink Silja poinformował, że przestanie sprzedawać produkty Mondelez w swoich sklepach wolnocłowych na wszystkich statkach. „Wyprzedajemy produkty, które mamy, ale nie kupujemy żadnych nowych” – powiedziała gazecie Hufvudstadsbladet dyrektor ds. komunikacji Marika Nöjd.
Należąca do Pettera Stordalena sieć hoteli Strawberry również bojkotuje produkty Mondelez w swoich 229 hotelach. Po raz pierwszy poinformowała o tym norweska gazeta VG. Zdecydowaliśmy się zbojkotować Mondelez i jesteśmy teraz w trakcie praktycznego zapewniania, że produkty te znikną z naszych hoteli. Strawberry nie będzie kupować towarów od firm, które przyczyniają się do wojny Rosji na Ukrainie” – komentuje dyrektor generalny Torgeir Silseth.
Linie lotnicze SAS oraz Norwegian również zaprzestały sprzedaży produktów Mondelez.
- Odbieranie obywatelstwa przestępcom z gangów – gorąca debata w Szwecji
- Szwedzka opieka zdrowotna a wojna – nowe przepisy w przygotowaniu
- Ryanair apeluje o ograniczenia w sprzedaży alkoholu na europejskich lotniskach
- Rekordowy wzrost zainteresowania mieszkaniami w Szwecji
- Dyskryminacja pacjentów z otyłością w szwedzkiej służbie zdrowia – alarmujący raport