fbpx

Szwedzkie władze ostrzegają kierowców przed łosiami szukającymi seksu

Wybierasz się tej jesieni na wycieczkę po Szwecji? Uważaj na zakochane łosie. W piątek zostało wydane ogólnokrajowe ostrzeżenie przed łosiami wędrującymi w poszukiwaniu samic.

Tysiące łosi wędrują każdego roku poprzez Szwecję w poszukiwaniu miłości w czasie swoje okresu godowego, trwającego w końcu września i początku października. Jednak ich zaloty mogą się szybko skończyć, gdy staną się one ofiarami wypadku drogowego.

“Jesteśmy w okresie w którym łosie najwięcej się przemieszczają, podczas poszukiwania samicy,” powiedział w piątek szwedzkiej gazecie Aftonbladet, Anders Blomgren, funkcjonariusz policji pracujący dla Nationella viltolycksrådet – Narodowej Rady ds. Wypadków z Dzikimi Zwierzętami.

Według rady w tym roku na szwedzkich drogach zginęło 2,709 łosi, 23,230 jeleni oraz 1,819 dzików. W zeszłym roku łącznie miało miejsce 47,167 takich wypadków.

Na jesieni wraz ze skracającym się dniem zawsze rośnie liczba wypadków tego typu.

“Jedną z przyczyn jest to, że zmierzch i świt (a wtedy łosie są najaktywniejsze) wypadają w czasie największego nasilenia ruchu drogowego, kiedy najwięcej osób podróżuje swoimi samochodami, po prostu,” powiedział Blomgren.

Rada rozpoczęła właśnie kampanię mającą na celu uczulenie kierowców, na poszukujące miłości zwierzęta i zawierającą prośbę o dostosowanie prędkości do jesiennych warunków drogowych.

“To są te same zalecenia każdego roku. Jeśli jedziesz 90 km/h, jest ciemno i deszczowo to gdy na twojej drodze pojawi się łoś jest już za późno,” dodał Blomgren.

Portal The Local w zeszłym tygodniu donosił o Benjaminie Eliassonie, mieszkańcu Sztokholmu, który otrzymał nagrodę za stworzenie systemu czujników, które mogą zredukować liczbę kolizji z dużymi zwierzętami na szwedzkich drogach.

Nagrodę “Złotego łosia” otrzymał on od Älgskadefondsföreningen, organizacji non-profit, która zajmuje się działalnością dążącą do zmniejszenia ilości wypadków drogowych w Szwecji.

Pomysł, polega na umieszczeniu na nieogrodzonych drogach czujników, które wykryją obecność dużego zwierzęcia w pobliżu i wyślą sygnał powodujący wysyłanie błysków ze świateł ostrzegawczych umieszczonych na słupkach, wzdłuż drogi.

 

Facebook

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzkie władze ostrzegają kierowców przed łosiami szukającymi seksu

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Białe noce w Kirunie. Słońce nie zajdzie tu przez najbliższe dwa miesiące.

W Kirunie, najdalej wysuniętym na północ mieście szwedzkim, nastały tak zwane dni polarne (lub białe noce). Słońce nie zajdzie w tym...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...