fbpx

Szwedzkie władze ostrzegają kierowców przed łosiami szukającymi seksu

Wybierasz się tej jesieni na wycieczkę po Szwecji? Uważaj na zakochane łosie. W piątek zostało wydane ogólnokrajowe ostrzeżenie przed łosiami wędrującymi w poszukiwaniu samic.

Tysiące łosi wędrują każdego roku poprzez Szwecję w poszukiwaniu miłości w czasie swoje okresu godowego, trwającego w końcu września i początku października. Jednak ich zaloty mogą się szybko skończyć, gdy staną się one ofiarami wypadku drogowego.

“Jesteśmy w okresie w którym łosie najwięcej się przemieszczają, podczas poszukiwania samicy,” powiedział w piątek szwedzkiej gazecie Aftonbladet, Anders Blomgren, funkcjonariusz policji pracujący dla Nationella viltolycksrådet – Narodowej Rady ds. Wypadków z Dzikimi Zwierzętami.

Według rady w tym roku na szwedzkich drogach zginęło 2,709 łosi, 23,230 jeleni oraz 1,819 dzików. W zeszłym roku łącznie miało miejsce 47,167 takich wypadków.

Na jesieni wraz ze skracającym się dniem zawsze rośnie liczba wypadków tego typu.

“Jedną z przyczyn jest to, że zmierzch i świt (a wtedy łosie są najaktywniejsze) wypadają w czasie największego nasilenia ruchu drogowego, kiedy najwięcej osób podróżuje swoimi samochodami, po prostu,” powiedział Blomgren.

Rada rozpoczęła właśnie kampanię mającą na celu uczulenie kierowców, na poszukujące miłości zwierzęta i zawierającą prośbę o dostosowanie prędkości do jesiennych warunków drogowych.

“To są te same zalecenia każdego roku. Jeśli jedziesz 90 km/h, jest ciemno i deszczowo to gdy na twojej drodze pojawi się łoś jest już za późno,” dodał Blomgren.

Portal The Local w zeszłym tygodniu donosił o Benjaminie Eliassonie, mieszkańcu Sztokholmu, który otrzymał nagrodę za stworzenie systemu czujników, które mogą zredukować liczbę kolizji z dużymi zwierzętami na szwedzkich drogach.

Nagrodę “Złotego łosia” otrzymał on od Älgskadefondsföreningen, organizacji non-profit, która zajmuje się działalnością dążącą do zmniejszenia ilości wypadków drogowych w Szwecji.

Pomysł, polega na umieszczeniu na nieogrodzonych drogach czujników, które wykryją obecność dużego zwierzęcia w pobliżu i wyślą sygnał powodujący wysyłanie błysków ze świateł ostrzegawczych umieszczonych na słupkach, wzdłuż drogi.

 

Facebook

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzkie władze ostrzegają kierowców przed łosiami szukającymi seksu

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...