Szwedzkie władze ostrzegają kierowców przed łosiami szukającymi seksu

Wybierasz się tej jesieni na wycieczkę po Szwecji? Uważaj na zakochane łosie. W piątek zostało wydane ogólnokrajowe ostrzeżenie przed łosiami wędrującymi w poszukiwaniu samic.

Tysiące łosi wędrują każdego roku poprzez Szwecję w poszukiwaniu miłości w czasie swoje okresu godowego, trwającego w końcu września i początku października. Jednak ich zaloty mogą się szybko skończyć, gdy staną się one ofiarami wypadku drogowego.

“Jesteśmy w okresie w którym łosie najwięcej się przemieszczają, podczas poszukiwania samicy,” powiedział w piątek szwedzkiej gazecie Aftonbladet, Anders Blomgren, funkcjonariusz policji pracujący dla Nationella viltolycksrådet – Narodowej Rady ds. Wypadków z Dzikimi Zwierzętami.

Według rady w tym roku na szwedzkich drogach zginęło 2,709 łosi, 23,230 jeleni oraz 1,819 dzików. W zeszłym roku łącznie miało miejsce 47,167 takich wypadków.

Na jesieni wraz ze skracającym się dniem zawsze rośnie liczba wypadków tego typu.

“Jedną z przyczyn jest to, że zmierzch i świt (a wtedy łosie są najaktywniejsze) wypadają w czasie największego nasilenia ruchu drogowego, kiedy najwięcej osób podróżuje swoimi samochodami, po prostu,” powiedział Blomgren.

Rada rozpoczęła właśnie kampanię mającą na celu uczulenie kierowców, na poszukujące miłości zwierzęta i zawierającą prośbę o dostosowanie prędkości do jesiennych warunków drogowych.

“To są te same zalecenia każdego roku. Jeśli jedziesz 90 km/h, jest ciemno i deszczowo to gdy na twojej drodze pojawi się łoś jest już za późno,” dodał Blomgren.

Portal The Local w zeszłym tygodniu donosił o Benjaminie Eliassonie, mieszkańcu Sztokholmu, który otrzymał nagrodę za stworzenie systemu czujników, które mogą zredukować liczbę kolizji z dużymi zwierzętami na szwedzkich drogach.

Nagrodę “Złotego łosia” otrzymał on od Älgskadefondsföreningen, organizacji non-profit, która zajmuje się działalnością dążącą do zmniejszenia ilości wypadków drogowych w Szwecji.

Pomysł, polega na umieszczeniu na nieogrodzonych drogach czujników, które wykryją obecność dużego zwierzęcia w pobliżu i wyślą sygnał powodujący wysyłanie błysków ze świateł ostrzegawczych umieszczonych na słupkach, wzdłuż drogi.

 

Facebook

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...