Fakt, że szwedzka policja w tajemnicy prowadziła rejestr osób pochodzenia cygańskiego niewątpliwie zaszkodził reputacji tego kraju znanego z wysokich standardów w dziedzinie praw człowieka. Po długim procesie romskim ofiarom zostały przyznane miliony koron w ramach rekompensaty.

W 2013 roku szwedzka gazeta Dagens Nyheter ujawniła, że policja w południowym okręgu Skåne prowadzi rejestr osób pochodzenia romskiego. Informacja o profilowaniu rasowym natychmiast wywołała oburzenie w całym kraju, a 11 Romów zdecydowało się pozwać państwo.

Po długim, składającym się z wielu apelacji procesie Sąd Najwyższy orzekł, że prowadzenie takiego rejestru jest dyskryminacją i nakazał wypłacenie rekompensaty w wysokości 35,000 koron(~15 tys. zł) każdej osobie. Szwedzki Komisarz Sprawiedliwości zaakceptował wyrok i ogłosił, że nie będzie składał kolejnych apelacji.

W rejestrze łącznie widniało 4,700 osób w tym ponad 1000 dzieci. Policja ze Skåne twierdziła, że rejestr był oparty na popełnionych przestępstwach a nie na pochodzeniu rasowym. Takie tłumaczenia zostały jednak odrzucone przez wzburzone społeczeństwo. Nie tłumaczyło ono także obecności na liście dużej ilości dzieci. Komisja ds. bezpieczeństw i ochrony integralności orzekła, że rejestr prowadzony przez policję z Skåne jest nielegalny, ponieważ nie został utworzony z żadnej konkretnej przyczyny.

Łączna suma pieniędzy jakie mają zostać wypłacone osobom z listy wynosi 164 miliony koron(~70 mln zł). Ponieważ rejestr był prowadzony przez policję, to ona ponosi odpowiedzialność za wypłaty odszkodowań. Werdykt uprawomocnił się 26 maja.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że nasze działanie doprowadziło do tego, że wszystkie osoby, które znalazły się w tym rejestrze otrzymają rekompensatę. W przypadku tych osób poważnie naruszone zostały ich prawa i dobrze, że państwo w końcu wzięło za to odpowiedzialność,” powiedział Robert Hårdh, dyrektor Komitetu Obrońców Praw Obywatelskich, który reprezentował przed sądem 11 Romów.

Liczba Romów w Szwecji szacowana jest w różnych badaniach na 50 do 100 tysięcy. Wśród nich są także tak zwani ‘Szwedzcy wędrowcy,’ czyli potomkowie pierwszych Romów, którzy przybyli do Szwecji w XVI wieku. Pomiędzy 1933 a 1941 rokiem wielu z Romów przeszło przymusową sterylizację. Dzisiaj Romowie są oficjalnie uznaną mniejszością, a Romani jest jednym z 5 języków mniejszości narodowych w Szwecji wraz z Fińskim, Sami, Jidysz oraz Tornedalian.

W ostatnich latach Szwecja przeżywa najazd Romów z południowych krajów UE takich jak Bułgaria i Rumunia. Co spowodowało powrót dawno zapomnianego żebractwa, które zostało zakazane w 1964 roku, kiedy uznano, że Szwedzka pomoc społeczna jest tak skuteczna, że nie ma już bardzo biednych ludzi. Wywołało to także ostrą debatę czy nielegalne osiedla Romów wyrastające w całym kraju powinny być rozbierane. Z powodu napływu Romskich żebraków powołano także stanowisko Narodowego Koordynatora ds. Biednych Obywateli UE.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.