Szwecja przeprasza za ‘rejestr Romów’ i przyznaje rekompensaty

Fakt, że szwedzka policja w tajemnicy prowadziła rejestr osób pochodzenia cygańskiego niewątpliwie zaszkodził reputacji tego kraju znanego z wysokich standardów w dziedzinie praw człowieka. Po długim procesie romskim ofiarom zostały przyznane miliony koron w ramach rekompensaty.

W 2013 roku szwedzka gazeta Dagens Nyheter ujawniła, że policja w południowym okręgu Skåne prowadzi rejestr osób pochodzenia romskiego. Informacja o profilowaniu rasowym natychmiast wywołała oburzenie w całym kraju, a 11 Romów zdecydowało się pozwać państwo.

Po długim, składającym się z wielu apelacji procesie Sąd Najwyższy orzekł, że prowadzenie takiego rejestru jest dyskryminacją i nakazał wypłacenie rekompensaty w wysokości 35,000 koron(~15 tys. zł) każdej osobie. Szwedzki Komisarz Sprawiedliwości zaakceptował wyrok i ogłosił, że nie będzie składał kolejnych apelacji.

W rejestrze łącznie widniało 4,700 osób w tym ponad 1000 dzieci. Policja ze Skåne twierdziła, że rejestr był oparty na popełnionych przestępstwach a nie na pochodzeniu rasowym. Takie tłumaczenia zostały jednak odrzucone przez wzburzone społeczeństwo. Nie tłumaczyło ono także obecności na liście dużej ilości dzieci. Komisja ds. bezpieczeństw i ochrony integralności orzekła, że rejestr prowadzony przez policję z Skåne jest nielegalny, ponieważ nie został utworzony z żadnej konkretnej przyczyny.

Łączna suma pieniędzy jakie mają zostać wypłacone osobom z listy wynosi 164 miliony koron(~70 mln zł). Ponieważ rejestr był prowadzony przez policję, to ona ponosi odpowiedzialność za wypłaty odszkodowań. Werdykt uprawomocnił się 26 maja.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że nasze działanie doprowadziło do tego, że wszystkie osoby, które znalazły się w tym rejestrze otrzymają rekompensatę. W przypadku tych osób poważnie naruszone zostały ich prawa i dobrze, że państwo w końcu wzięło za to odpowiedzialność,” powiedział Robert Hårdh, dyrektor Komitetu Obrońców Praw Obywatelskich, który reprezentował przed sądem 11 Romów.

Liczba Romów w Szwecji szacowana jest w różnych badaniach na 50 do 100 tysięcy. Wśród nich są także tak zwani ‘Szwedzcy wędrowcy,’ czyli potomkowie pierwszych Romów, którzy przybyli do Szwecji w XVI wieku. Pomiędzy 1933 a 1941 rokiem wielu z Romów przeszło przymusową sterylizację. Dzisiaj Romowie są oficjalnie uznaną mniejszością, a Romani jest jednym z 5 języków mniejszości narodowych w Szwecji wraz z Fińskim, Sami, Jidysz oraz Tornedalian.

W ostatnich latach Szwecja przeżywa najazd Romów z południowych krajów UE takich jak Bułgaria i Rumunia. Co spowodowało powrót dawno zapomnianego żebractwa, które zostało zakazane w 1964 roku, kiedy uznano, że Szwedzka pomoc społeczna jest tak skuteczna, że nie ma już bardzo biednych ludzi. Wywołało to także ostrą debatę czy nielegalne osiedla Romów wyrastające w całym kraju powinny być rozbierane. Z powodu napływu Romskich żebraków powołano także stanowisko Narodowego Koordynatora ds. Biednych Obywateli UE.    

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja przeprasza za ‘rejestr Romów’ i przyznaje rekompensaty

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...