Brytyjski rząd oświadczył w niedzielę, że w Szwecji udało się zapobiec kilku atakom terrorystycznym i że szwedzkie władze aresztowały kilka osób. Szwedzka Służba Bezpieczeństwa (Säpo) nie skomentowało, czy tak się stało.
W wyniku licznych spaleń Koranu w Szwecji, które wywołało silne reakcje w społecznościach muzułmańskich na całym świecie, brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało swoje zalecenia dotyczące podróży do kraju. Wskazują one na zwiększone ryzyko ataków terrorystycznych.
Brytyjskie władze ostrzegają, że „jest wysoce prawdopodobne, że terroryści będą próbowali przeprowadzić ataki w Szwecji”, w miejscach często odwiedzanych przez turystów. Wskazują również na udane interwencje szwedzkich władz w przeszłości, które udaremniły potencjalne ataki.
Jednak Szwedzka Służba Bezpieczeństwa nie potwierdziła tych informacji. Fredrik Hultgren-Friberg, rzecznik prasowy Säpo, podkreślił, że służby bezpieczeństwa nieustannie pracują nad weryfikacją informacji wywiadowczych dotyczących potencjalnych zagrożeń. Nie mógł jednak skomentować, czy informacje przekazane przez Wielką Brytanię pochodziły bezpośrednio od Säpo.
Hans Brun, ekspert ds. terroryzmu z King’s College w Londynie, zauważył, że informacje o udaremnionych atakach, do których odnosi się brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, mogą dotyczyć wcześniejszych interwencji, a nie koniecznie wydarzeń z ostatnich miesięcy.
Niepokój w związku z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym w Szwecji rośnie, ale władze podkreślają, że robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom i turystom.
- Nowe przepisy UE mogą utrudnić walkę z praniem pieniędzy – ostrzeżenie szwedzkiego Urzędu ds. Konkurencji
- Szwedzki rząd bada: czy prywatne firmy mogą budować drogi i koleje szybciej i taniej niż Trafikverket?
- Szybki internet Starlink w samolotach Air France i SAS. Rewolucja na pokładzie już w 2025 roku
- Göteborg rozważa budowę metra. Po wypadku tramwaju wraca dyskusja o nowym systemie transportu
- Nowa karta rekreacyjna dla dzieci w Szwecji. Nawet 2000 koron rocznie bez paragonów i formalności