Szwedzka gospodarka stoi w obliczu poważnych wyzwań, jak wynika z najnowszych danych prezentujących rekordową liczbę bankructw firm. Minister finansów Elisabeth Svantesson potwierdziła, że liczba bankructw w Szwecji osiągnęła najwyższy poziom od 25 lat. W 2023 roku łącznie 8 868 firm ogłosiło upadłość, co jest największą liczbą od 1998 roku, według danych Szwedzkiej Agencji Analiz Wzrostu.
Te niepokojące statystyki mają bezpośredni wpływ na rynek pracy. W 2023 roku bankructwa dotknęły 20 712 pracowników, co stanowi wzrost o 28% w porównaniu z poprzednim rokiem. Szczególnie dotknięte zostały branże finansowa, nieruchomości, usługi biznesowe oraz budowlana.
Zjawisko to nie ogranicza się do jednego regionu – liczba upadłości wzrosła we wszystkich regionach, z wyjątkiem regionu Västernorrland. Szczególnie duży wzrost upadłości odnotowano w regionie Södermanland (53%) oraz w regionie metropolitalnych, takich jak Sztokholm (31%), Västra Götaland (26%) i Skåne (27%).
Również perspektywy na rynek pracy są pesymistyczne. Minister finansów przewiduje, że w 2024 roku wzrost liczby bankructw przyczyni się do zwiększenia bezrobocia, z prognozowanym wzrostem liczby bezrobotnych o 40 000 do 43 000 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym. To z kolei będzie miało wpływ na wpływy z podatków, co szczególnie dotknie regiony odpowiedzialne za opiekę zdrowotną.
Sytuacja ta stanowi poważne wyzwanie dla szwedzkiej gospodarki, która boryka się zarówno z kwestiami makroekonomicznymi, jak i indywidualnymi trudnościami firm. Wzrost liczby bankructw i bezrobocia może mieć długotrwałe skutki dla gospodarki i społeczeństwa, podkreślając konieczność podjęcia działań zarówno na poziomie rządowym, jak i lokalnym. W obliczu tych wyzwań, rząd szwedzki oraz inne instytucje mogą być zmuszone do wprowadzenia nowych strategii wsparcia dla przedsiębiorstw oraz działań mających na celu zwiększenie stabilności gospodarczej.
Kryzys dotykający szwedzkie firmy jest szczególnie alarmujący w kontekście globalnej niepewności gospodarczej i może wymagać znaczących interwencji politycznych oraz wsparcia finansowego w celu ochrony miejsc pracy i zapobiegania dalszemu pogłębianiu się recesji.
Minister finansów Elisabeth Svantesson wskazuje na potrzebę monitorowania sytuacji i reagowania na bieżące wyzwania. Wzrost bezrobocia oraz spadek wpływów z podatków będą wymagać przemyślanej polityki gospodarczej, która będzie w stanie złagodzić skutki obecnej sytuacji oraz przygotować kraj na przyszłe wyzwania ekonomiczne.
- Największa od pięciu lat operacja przeciwko nadmiernej prędkości w Szwecji
- Możliwy zakaz zagranicznych podróży – oto pełna lista krajów odradzanych przez szwedzkie MSZ
- Szwedzki bank ostrzega: „Bezpośrednie ryzyko” dla Szwecji, jeśli Donald Trump wygra wybory prezydenckie w USA
- Kampania dezinformacyjna przeciwko szwedzkim władzom. Analiza Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej
- Szwedzkie lombardy notują wzrost zainteresowania