Dania: Niemiecka kanclerz zlekceważyła kryzys migracyjny

Duński minister spraw zagranicznych Kristian Jensen narzekał w środę, że niemiecka kanclerz Angela Merkel nie doceniła liczby imigrantów którzy przyjeżdżali do jej kraju przy tak otwartej polityce.

Dania i Szwecja czasowo przywróciły sprawdzanie dokumentów na granicach, chcąc lepiej kontrolować napływ uchodźców, ale Jensen uważa, że wiele problemów stwarza słabe planowanie działań u południowego, większego sąsiada.

„Wydaje mi się, że Merkel została zaskoczona ilością imigrantów przybywających do Niemiec. Myślała, że kryzys jakoś się rozejdzie,” powiedział Jensen gościom zgromadzonym na spotkaniu amerykańskiego think-tanku w Waszyngtonie.

„Była ona oskarżana o wysyłanie w świat sygnałów zachęcających uchodźców, ‘Proszę przyjeżdżajcie do Niemiec, jesteście tutaj mile widziani, mamy dla was mieszkania i pracę, to wspaniałe miejsce.’”

Merkel znajduje się obecnie pod dużą polityczną presją, aby zatrzymać falę uchodźców, których w zeszłym roku przyjechał do Niemiec ponad milion – wielu uciekających przed wojną w Syrii lub sytuacją w Afganistanie.

Zamiast tego rozpoczęła ona negocjacje umowy z Turcją, aby odsyłać jej imigrantów przypływających do brzegów Grecji w zamian za pomoc UE w utrzymaniu 2,7 miliona imigrantów przebywających obecnie w Turcji.

„Więc w końcu po robieniu za mało i za późno teraz bierze ona odpowiedzialność i myślę, że robi dobrą robotę,” powiedział Jensen, narzekając że pozostali członkowie Unii Europejskiej nie są informowania o planowanych działaniach.

„Czasami powinna ona pamiętać o informowaniu i słuchaniu innych, pomimo swojej pozycji, Niemcy nie mogą decydować za pozostałe 27 państw.”

Jensen spotkał się także z ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, sekretarzem stanu Johnem Kerrym, który zapewnił go, że Waszyngton nie uważa kryzysu imigranckiego za wyłącznie europejski problem.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...