fbpx

Szwedzki sąd podjął decyzję ws. aresztowania Assange’a

Sąd w Szwecji postanowił przeprowadzić przesłuchania w sprawie zaocznego aresztu dla założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange’a za zamkniętymi drzwiami.

W poniedziałek sąd w Uppsali miał podjąć decyzję, czy przychylić się do wniosku prokuratury ws. zaocznego aresztu założyciela portalu WikiLeaks. W przypadku jeśli postanowi on zatrzymać Assange’a, prokurator zamierza ubiegać się o jego ekstradycję do Szwecji z Wielkiej Brytanii.

Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury i podjął decyzję, że Julian Assange nie zostanie aresztowany. 

„Jednym z uzasadnień wniosku prokuratury o areszt była konieczność kontynuowania śledztwa, jednak poprzedni nakaz aresztowania został wydany, gdy Assange znajdował się w ambasadzie Ekwadoru, podczas gdy obecnie odbywa on karę pozbawienia wolności w Wielkiej Brytanii” – oświadczyła sędzia prowadząca proces.

Assange, który w 2010 roku został oskarżony w Szwecji o molestowanie seksualne i gwałt, od czerwca 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w obawie przed ekstradycją do tego kraju. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na podstawie nakazu aresztowania, wydanego przez Szwecję i USA. Sąd w Londynie uznał go winnym naruszenia warunków zwolnienia za kaucją i skazał na 11 miesięcy pozbawienia wolności.

Wkrótce po tym prokuratura Szwecji ogłosiła wznowienie dochodzenia przeciwko niemu.

Chociaż początkowo przesłuchania miały być dostępne dla dziennikarzy, adwokat Assange’a złożył wniosek o przeprowadzenie ich za zamkniętymi drzwiami – jak podkreślił, jest to w interesach „nie tylko Juliana Assange’a, ale także kobiety powódki”.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki sąd podjął decyzję ws. aresztowania Assange’a

Warto przeczytać

Dwa statki zderzyły się w cieśninie między Danią a Szwecją

Cieśnina między duńską wyspą Zelandią a Szwecją, łącząca Kattegat z Bałtykiem, stała się miejscem zderzenia statków. Armia duńska...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...