fbpx

Szwecja wzmacnia obronę Bałtyku w „sygnale” dla Rosji

Szwedzki minister obrony powiedział, że jego kraj przeprowadza ćwiczenia wojskowe na Morzu Bałtyckim, aby “wysłać sygnał” dla innych krajów, w tym do Rosji.

Tak zwana “akcja wysokiej gotowości” oznacza, że szwedzka armia, marynarka wojenna i siły powietrzne są obecnie bardziej widoczne w południowo-wschodniej i południowej części Morza Bałtyckiego oraz na wyspie Gotlandia.

Nie ujawniono żadnych szczegółów dotyczących liczby żołnierzy biorących udział w akcji.

Szwecja “wysyła sygnał zarówno do naszych zachodnich partnerów, jak i do strony rosyjskiej, że jesteśmy gotowi bronić suwerenności Szwecji”, powiedział Hultqvist agencji informacyjnej TT.

Dlaczego w Szwecji jest 65,000 schronów przeciwatomowych?

“Na Morzu Bałtyckim prowadzona jest obecnie szeroko zakrojona działalność wojskowa, zarówno przez rosyjskich, jak i zachodnich graczy, na skalę, jakiej nie widziano od czasów zimnej wojny” – powiedział w oświadczeniu dowódca wspólnych operacji szwedzkich sił zbrojnych Jan Thörnqvist.

“Ćwiczenia są bardziej złożone i powstały szybciej niż wcześniej. Ponadto, pandemia koronaawirusa wywołała globalny niepokój i niepewność. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja jest bardziej niestabilna i trudniejsza do przewidzenia”, powiedział Thörnqvist.

Szwedzkie wojsko tworzy nowe struktury obronne

Hultqvist powiedział, że Szwecja również “bardzo uważnie” śledzi rozwój sytuacji na Białorusi.

Szwecja niebędąca członkiem NATO, która nie prowadziła wojny od dwóch stuleci i która zmniejszyła wydatki wojskowe pod koniec zimnej wojny, ponownie otworzyła garnizon na Gotlandii w styczniu 2018 r. W związku z obawami o rosyjskie zamiary w Europie i na Bałtyku.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja wzmacnia obronę Bałtyku w „sygnale” dla Rosji

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

Obywatel Szwecji został kolejnym premierem Somalii

Szwedzko-somalijski inżynier został mianowany nowym premierem Somalii po tym, jak jego poprzednik został usunięty w drodze wotum nieufności. Mohamed...