fbpx

Szwedzka policja uderzyła w międzynarodową grupę organizującą żebranie

W południowej Szwecji zatrzymano dużą grupę osób zajmującą się sprowadzaniem do tego kraju obywateli Bułgarii, którzy następnie byli zmuszani do żebrania i oddawania uzbieranych w ten sposób pieniędzy.

Policyjna akcja przeciwko zorganizowanym handlarzom ludźmi miała miejsce w okręgach Kronoberg oraz Kalmaz a także w samej Bułgarii i była przeprowadzona przy współpracy służb szwedzkich i bułgarskich.

„Jesteśmy w trakcie bardzo intensywnego śledztwa, którym uderzyliśmy w międzynarodową grupę przestępczą wykorzystującą najbiedniejszych bułgarskich obywateli do żebrania w Szwecji. Organizacja ta czerpała zyski odbierając żebrzącym otrzymane pieniądze,” powiedział Mattias Sigfridsson, dowodzący wydziałem ds. przestępczości zorganizowanej w policji w południowej Szwecji.

Operacja rozpoczęła się w kwietniu tego roku, kiedy w Växjö został napadnięty i porwany obywatel Bułgarii. Dwóch mężczyzn zostało za to przestępstwo skazanych na kary więzienia.

W czasie trwania tego śledztwa policjanci trafili na ślad kryminalnej organizacji zlokalizowanej w Växjö i odkryli, że sprowadza ona obywateli Bułgarii, aby dla niej żebrali.

„Nasze analizy tej organizacji kryminalnej pokazują, że w latach 2016-2017 zarobiła ona miliony na sprowadzaniu do Szwecji najbiedniejszych osób i zmuszaniu ich do żebrania,” dodał Sigfridsson.

Według policji łącznie z Bułgarii do Szwecji zostało sprowadzonych 20 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzna w wieku od 20 do 40 lat.

We wtorek policja poinformowała, że 4 mężczyzn oraz kobieta, w wieku 20-40 lat zostało w Szwecji aresztowanych pod zarzutem przemytu ludzi. Piąty mężczyzna został zatrzymany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy.

Tymczasowo zatrzymanych zostało także w Bułgarii 3 mężczyzn w wieku 40 i 60 lat. W sprawie dwóch z nich rozpoczęto procedurę ekstradycji do Szwecji, trzeci jest na wolności, ale ma za nim zostać wystawiony międzynarodowy list gończy.   

Większość mieszkańców Sztokholmu popiera zakaz żebrania

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka policja uderzyła w międzynarodową grupę organizującą żebranie

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...