piątek, 21 lutego, 2020

Szwedzka parada równości w grze GTA V

- Reklama-

Warto przeczytać

Uczestniczka Szwedzkiego „Big Brothera” wyrzucona z programu za antysemityzm

Isabel Pereira, szwedzka celebrytka urodzona w Angoli skutecznie zakończyła swoją karierę – i to w ciągu zaledwie kilku sekund. Jej kontrowersyjny komentarz...

Gmina Ronneby: większość przedszkolaków nie uznaje języka szwedzkiego za ojczysty

Gmina Ronneby na południu Szwecji. Lokalne władze odkryły, że w sześciu z dziewięciu tutejszych przedszkoli większość dzieci nie uznaje języka szwedzkiego za...

Zagrożenia powodziowe w Szwecji

Sztorm Dennis szaleje już nie tylko w Wielkiej Brytanii – dotarł też do Szwecji. Narodowa służba meteorologiczna ostrzega przed silnymi wiatrami i...

Sztokholm łączy siły na rzecz szybkich pociągów do Oslo

Region Sztokholmski połączy siły aby stworzyć „prostszą” linię kolejową i szybszą podróż pociągiem między Sztokholmem a Oslo. Decyzja w tej sprawie zapadła...

Szwedzkie połączenie parady równości z grą komputerową Grand Theft Auto V przyciągnęło miliony zainteresowanych osób i rozpętało zażartą debatę wśród graczy.

Grand Theft Auto V (GTA V) jest grą która od swojej premiery w 2013 roku sprzedała się na całym świecie w ponad 65 milionach kopii.

Los Santos Pride to darmowy, nieoficjalny mod gry, która pozwala graczom na udział w paradzie poprzez tańczenie i noszenie tęczowych ubiorów. Siedem dni po jego premierze, jeden ze szwedzkich pomysłodawców, powiedział, że odzew na grę jest bardzo duży i bardzo różnorodny.

„Działamy od 7 dni i nie mam jeszcze danych o liczbie pobrań, ale na YouTube i Facebooku mieliśmy łącznie ponad 2,5 miliona odsłon stron naszej kampanii,” powiedział Sedir Ajeenah.

„Gracze sami zaczęli publikować na YouTube filmy jak biorą udział w wirtualnej paradzie.”

Kampania powstała przy współpracy agencji reklamowej Garbergs oraz organizatorów Sztokholmskiej Parady Równości, którzy skontaktowali się z agencją i poprosili o kreatywny pomysł nagłośnienia tegorocznej imprezy. Ajeenah, z agencji Garbergs postanowił zaczerpnąć inspirację z jednego ze swoich ulubionych zajęć czyli grania.

„Ja i mój wspólnik William przedstawiliśmy taki pomysł, a Sztokholmska Parada Równości zachwyciła się nim. Zaczęliśmy od przeszukiwania forów, aby znaleźć ludzi którzy na pomogą, ale jednocześnie utrzymają sprawę w tajemnicy, tak znaleźliśmy moderów gier. JulioNiB, który stworzył kod jest genialny, stworzył on już kilka bardzo popularnych modów i naprawdę spodobał mu się nasz pomysł.”

Na papierze Sztokholmska Parada i GTA V nie wydają się pasować do siebie, ale według współtwórcy Ajeenaha to zderzenie było od początku częścią założeń.

„To sedno pomysłu, istota sprawy. Powstała wybuchowa mieszanka. GTA jest powszechnie uznawane za dobrą grę, ale zebrało także dużo krytyki za przemoc i sposób przedstawiania kobiet. Parada jest celebrowaniem miłości i równości. To dwa różne światy.”

Takie niecodzienne połączenie wywołało debatę i sprowokowało zarówno do pozytywnych jak i negatywnych reakcji, między innymi w komentarzach filmiku przedstawiającego zapowiedź  premiery moda na YouTube.

„Otrzymaliśmy wiele pozytywnych odpowiedzi na Twitterze i w komentarzach, ale oczywiście było też bardzo dużego negatywnych reakcji. Świat graczy jak wiadomo nie jest zbyt otwarty, więc nie było to zaskoczeniem,” powiedział Ajeenah.

„Kiedy widzisz negatywne komentarze staje się oczywiste jak bardzo takie akcje są potrzebne. Nasza kampania wywołała debatę i właśnie to było głównym celem.”

Szwedzi twierdzą jednak, że głównym celem projektu nie było wywołanie reakcji w świecie gier, ale znalezienie nowego i nowoczesnego sposobu na szerzenie przekazu Sztokholmskie Parady Równości. Można powiedzieć, że to kolejny przykład szwedzkiej pomysłowości.

„Oczywiście, że poruszyliśmy świat gier, inaczej się nie dało. Ale nie to było naszą intencją, widzimy to znacznie szerzej, jako szerzenie miłości we wszelkich miejscach, co jest właśnie tym o co chodzi w Sztokholmskiej Paradzie Równości,” dodał Ajeenah.

„Mody gier są bardzo interesujące, bo to jeszcze dziewiczy teren. Coś co jest ciągle odkrywane jako sposób komunikacji i pomyśleliśmy, że będzie bardzo interesujące skorzystać z tego zjawiska.”

[sociallocker id=3256][/sociallocker]

- Reklama-
- Reklama-

Więcej artykułów

- Reklama-

Ostatnio dodane

Sztokholm łączy siły na rzecz szybkich pociągów do Oslo

Region Sztokholmski połączy siły aby stworzyć „prostszą” linię kolejową i szybszą podróż pociągiem między Sztokholmem a Oslo. Decyzja w tej sprawie zapadła...

W marcu ukaże się książka o życiu Grety Thunberg. Później czas na serial i film.

W Szwecji opublikowana zostanie książka poświęcona życiu najsłynniejszej aktywistki ekologicznej Grety Thunberg. Wydawca zdradził, że nastolatka ma za sobą kilka „surowych” i...

Szwecja: liczba włamań do domów spadła o 36 procent

W ciągu mniej niż pięciu lat w Szwecji liczba włamań do domów spadła o 36 procent. Policja przeanalizowała przypadki wtargnięć na nie...

Gmina Ronneby: większość przedszkolaków nie uznaje języka szwedzkiego za ojczysty

Gmina Ronneby na południu Szwecji. Lokalne władze odkryły, że w sześciu z dziewięciu tutejszych przedszkoli większość dzieci nie uznaje języka szwedzkiego za...

Tęczowy spacer w chmurach w Muzeum Sztuki Współczesnej „ARoS”

W Aarhus, drugim co do wielkości mieście duńskim, znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej „ARoS”. W 2017 miejscowość nosiła miano Europejskiej Stolicy Kultury,...
%d bloggers like this: