fbpx

Pięć milionów duńskich numerów identyfikacyjnych trafiło do chińskiej firmy

Jeśli mieszkałeś w Danii pomiędzy 2010 a 2012 rokiem, to prawie na pewno twój numer identyfikacyjny oraz informacje zdrowotne trafiły w ręce pewnej chińskiej firmy.

W środę Datatilsynet (Duńska Agencja Ochrony Danych) powiedziała, że numery CPR (odpowiednik naszego numeru PESEL) 5,282,616 osób zostały pomyłkowo wysłane do Chińskiego Centrum Aplikacji Visa – chińskiej firmy bankowej z siedzibą w Kopenhadze.

Przesyłka była wysłana w lutym 2015 roku przez państwowy Serum Institute (SSI) do zajmującej się duńskimi danymi instytucji Danmarks Statistik. Zawierała ona 2 płyty CD z numerami CPR ponad 5 milionów osób mieszkajacych w Danii w latach 2010-2012. Omyłkowo została ona dostarczona do ’Chińskiego Centrum Aplikacji Visa’.

Kiedy list został odesłany do Danmarks Statistik stwierdzono, że był on otwierany.

”Płyty CD znajdujące się w liście zawierały numery identyfikacyjne i informacje zdrowotne, jednak bez nazwisk i adresów. Dane nie były w żaden sposób zaszyfrowane.”

Agencja Datatilsynet ostro skrytykowała SSI za przesyłanie nieszyfrowanych danych osobowych przy pomocy publicznej poczty.

W odpowiedzi SSI odpisał, że rozumie ”iż mówimy o wrażliwych danych osobowych, o bardzo dużym zakresie, dlatego nie można wykluczyć negatywnych konsekwencji dla obywateli, gdyby te dane trafiły do nieupoważnionych osób.”

Dodał jednak, że według nich dane te ”nie trafiły do niepowołanych osób i nie były przez takie osoby widziane.”

Pracowniczka Chińskiego Centrum Aplikacji Visa powiedziała, że otworzyła list adresowany do Danmarks Statistik przez ’pomyłkę’ i natychmiast odesłała go pod właściwy adres.

SSI uważa, że nie ma podstaw do podważania tej wersji zdarzeń.

Gdy w środę z SSI skontaktowała się duńska agencja Ritzau odesłani zostali oni z pytaniami do Sundhedsdatastyrelsen (Agencji Informacji Zdrowia), z którą nie można się skontaktować gdyż jest ona zamknięta na okres wakacji.  

[sociallocker id=3256][/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Dania Pięć milionów duńskich numerów identyfikacyjnych trafiło do chińskiej firmy

Warto przeczytać

Nowe środki dotyczące koronawirusa zostały wprowadzone w trzech szwedzkich regionach

Trzy nowe regiony w Szwecji - Sztokholm, Västra Götaland i Östergötland - wprowadzają ostrzejsze zalecenia dotyczące koronawirusa w związku ze wzrostem liczby...

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...

Szwecja zbliża się do „punktu krytycznego” wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa

W zeszłym tygodniu liczba nowych cotygodniowych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 70 procent, a epidemia zbliża się do „punktu krytycznego”, powiedział...