Szwedzki zakład recyklingu tworzyw sztucznych (Svensk Plaståtervinning), należący do dużej części szwedzkiej społeczności biznesowej, inwestuje obecnie w budowę tego, co nazywa „największym i najnowocześniejszym na świecie zakładem recyklingu tworzyw sztucznych”, Site Zero.
Zakład będzie w stanie poddać recyklingowi wszystkie opakowania plastikowe pochodzące ze szwedzkich gospodarstw domowych i sprawić, że tworzywa sztuczne staną się materiałem obiegowym – całkowicie bez emisji CO2.
Firma zainwestuje rekordową sumę 1 miliarda koron szwedzkich w najnowocześniejszy obiekt, który zostanie ukończony w 2023 roku.
Istniejący zakład w Motala, który już teraz jest „najbardziej wydajny” w Europie, jak twierdzi firma, jest obecnie rozbudowywany z wykorzystaniem technologii nowej generacji.
„Podwajamy nasze moce przerobowe i będziemy w stanie przetworzyć 200 000 ton opakowań plastikowych rocznie. Stwarza to warunki niezbędne do odbioru i ostatecznego recyklingu wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych pochodzących ze szwedzkich gospodarstw domowych” – powiedział Mattias Philipsson, dyrektor generalny Svensk Plaståtervinning.
Firma twierdzi, że możliwy będzie recykling „praktycznie wszystkich rodzajów plastiku”. Obecnie zakład może przetwarzać cztery rodzaje tworzyw sztucznych, ale po zakończeniu inwestycji ich ilość zostanie zwiększona do dwunastu różnych rodzajów.
Wszelkie małe części plastiku, które pozostaną po procesie sortowania, są oddzielane i wysyłane do recyklingu chemicznego lub do produkcji nowych produktów kompozytowych.
„Obecnie żaden inny zakład na świecie nie posiada takich możliwości. Przygotowujemy się również do mycia i granulacji plastiku w fazie drugiej, która planowana jest na 2025 rok. Wtedy cały nasz przepływ plastiku w Szwecji może stać się cyrkularny,” wyjaśnił Mattias Philipsson.
Site Zero będzie całkowicie neutralny dla klimatu, z zerową emisją, jak twierdzi firma. Obiekt będzie zasilany energią odnawialną, a niewielka ilość plastiku i innych odpadów, których nie będzie można poddać recyklingowi, zostaną wysłane do składowania z wychwytem dwutlenku węgla.
Istnieją również plany produkcji energii odnawialnej poprzez pokrycie dużego płaskiego dachu budynku panelami słonecznymi.
„Ta inwestycja stwarza warunki niezbędne do tego, aby Szwecja stała się światowym liderem w dziedzinie recyklingu tworzyw sztucznych. Możliwość dokonania tego wspólnie z naszymi klientami-producentami i właścicielami, którzy stanowią dużą część szwedzkiej społeczności biznesowej, jest bardzo inspirująca”, powiedział Mattias Philipsson.
Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska (Naturvårdsverket) również wniosła swój wkład w postaci finansowania w wysokości nieco ponad 180 mln SEK w ramach programu pomocy inwestycyjnej dla klimatu, znanego jako Klimatklivet.
- Szwecja: Młodzi mają większe szanse na własne mieszkanie? Nowe dane
- Szwecja: Minister finansów zaostrza przepisy dla banków w walce z oszustwami
- Podatnicy dopłacą do nowej energetyki jądrowej w Szwecji? Rządowy plan budzi kontrowersje.
- Polski minister spraw zagranicznych: „Europa musi przygotować się na możliwą wojnę z Rosją przed 2030 r.”
- Bojkot żywności w Szwecji bez efektu? Reakcje Ica, Coop i Lidl