Gmina Järfälla leży na wschodzie Szwecji w regionie Sztokholmskim. To region w około 30% zamieszkany przez imigrantów. W pierwszym tygodniu czerwca odbędzie się tu miejski festyn, za sprawą którego władze Järfälli chciały przeprowadzić integrację społeczności imigranckich oraz rodowitych szwedów. Może się to jednak nie udać.
Obchody Święta Narodowego zastąpione zostaną przez uroczystą ucztę, organizowaną przez muzułmanów. Będą podczas niej celebrowane wartości islamskie. Do zdarzenia dojdzie w Söderhöjden – poinformował portal Samtiden.nu
Początkowe plany mówiły, że 6 czerwca zorganizowane zostaną obchody Święta Narodowego. Miały zostać połączone ze świętem dziękczynnym Id al-Fitr, które czci zakończenie miesięcznego postu, Ramadanu. Plany urzędu miasta nie spodobały się jednak samym mieszkańcom. Nie ma w tym nic dziwnego: okolicę w połowie zamieszkuje ludność ze środowisk imigranckich. W efekcie doszło do protestów.
Władze wystosowały oficjalne oświadczenie i uznały całe zajście za „nieporozumienie”. Z planów integracji społecznej trzeba będzie prawdopodobnie zrezygnować. 6 czerwca obchodzony będzie tylko Id al-Fitr, a Święto Narodowe zostanie uczczone w inny sposób, w innym miejscu.
„To zbrodnia przeciw wszystkim, którzy kochają Szwecję”, powiedział Wilhelm Eriksson – członek rady gminy Järfälla. Jego opinii wtóruje Daniel Cedergren. Obaj panowie reprezentują partię Szwedzkich Demokratów.
„Mieszkańcom gminy odmawia się coraz więcej rzeczy. Nie mogą śpiewać hymnu narodowego. Nie mogą uczestniczyć w imprezach masowych bez obcowania z wielokulturowością. Waga Święta Narodowego stale maleje, bo chcą tego imigranci.” – powiedział Eriksson w wywiadzie dla Samhällsnytt.
Eriksson krytycznie wypowiada się o zmianach w festynie, wierzy nawet, że gmina przybiera „antyszwedzką” postawę. W jednym z wywiadów przytoczył historię nauczyciela, dla którego nadchodzące Święto Narodowe to powód do „żałoby”: mężczyzna opuścił flagę do połowy masztu na znak smutku. Eriksson widzi w tym postępowaniu „postawę nacjonalistyczną”.
„Co więcej, dzieciom zabroniono śpiewać hymn Szwecji. To przykre, że ktoś dostał na to przyzwolenie”, ubolewał Eriksson w rozmowie ze „Samhällsnytt”.
„Powinniśmy objadać się kiszonymi śledziami i klopsikami – nie mięsem halal”, powiedział polityk w odniesieniu do nadchodzącej imprezy.
Kontrowersje związane z gminą Järfälla i tamtejszym festynem odbiły się głośnym echem w sieci. Wśród komentarzy internautów możemy znaleźć następujące – nierzadko ironiczne – wypowiedzi:
„Nie, w Szwecji na pewno nie dokonuje się żadna islamizacja.”
„A niektórzy nadal zastanawiają się, dlaczego stajemy się coraz bardziej antyislamscy i antyimigranccy…”
„Otwórzmy się jeszcze bardziej na inne kultury, a słowo 'Szwecja’ zastąpmy czymś ciekawszym i bardziej intrygującym. Czymś bardziej liberalnym.”
„Myślałem, że Miejski Dom Kultury z definicji jest miejscem neutralnym politycznie i religijnie…”
Święto Narodowe Szwecji obchodzone jest każdego roku, 6 czerwca. Przed 1983 r. znane było pod nazwą Dzień Flagi. Celebrowane są dwa wydarzenia: koronowanie na króla Gustawa I Wazy (1523) oraz przyjęcie nowej konstytucji (1809).
W 2018 roku gminę Järfälla w 42,5 proc. zamieszkiwały osoby ze środowisk imigranckich.
Blogger, który żartował z muzułmańskiego święta, otrzymuje pogróżki od internautów.