W swojej ostatniej wypowiedzi Papież Franciszek odniósł się do problemu migracji społecznych.

Pochwalił przy tym Szwecję za system imigracyjny i udzielanie azylu społecznego potrzebującym.

Jak donosi „Vatican News„, papież uważa migracje za „jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata”, z którym doskonale radzi sobie na przykład Szwecja.

„Zawsze podaję Szwecję jako przykład państwa, które świetnie radzi sobie z kwestią imigrantów i uchodźców. Znam ten kraj bardzo dobrze”, powiedział papież, który z pochodzenia jest Argentyńczykiem.

„W Szwecji mieszka bardzo wiele osób pochodzenia latynoamerykańskiego. Moi rodacy i inni Latynosi zaczęli przybywać do Skandynawii w latach siedemdziesiątych.

Zostali przyjęci z otwartymi ramionami, dostali dom. Państwo opłaciło im edukację, a nie było to tanie. Kiedy latynoscy imigranci nauczyli się języka, znaleźli pracę i mogli integrować się społecznie z rodowitymi Szwedami. Taka jest właśnie Szwecji – nie zmieniło się to aż do dzisiejszego dnia”, powiedział Franciszek we wtorkowej rozmowie z dziennikarzami.

„Teraz przyjmowanie imigrantów jest dla Szwecji trudniejsze, bo ich liczba stale rośnie, ale to nadal kraj o znakomitej polityce migracyjnej.”

W 2016 roku papież odwiedził Lund, żeby uczcić 500-lecie Reformacji, zapoczątkowanej przez Marcina Lutra. Był zachwycony szwedzką gościnnością.

„W moim pożegnaniu uczestniczyła minister kultury – żywiołowa, młoda dziewczyna. Szwedki są zazwyczaj jasnowłose, prawda? Ona była trochę ciemniejsza, nie miała białej skóry. We Włoszech nazwalibyśmy ją ‚brunetta’. Była córką Szwedki i afrykańskiego uchodźcy. To pokazuje, jak społeczeństwo szwedzkie traktuje imigrantów, którzy mogą nawet zostać ministrami. Coś wspaniałego!”, opowiadał Franciszek.

„Wiem, że sporym problemem jest teraz w Szwecji repatriacja. Widziałem materiały, na których widać, że internowani uchodźcy są sprzedawani, a czasem też więzieni i torturowani. To wstrząsające nagrania”, powiedział papież, odnosząc się do zupełnie innego problemu.

„W przypadku repatriacji konieczne są rozmowy z krajem, do którego dany uchodźca miałby zostać odesłany.” Zapytany w wywiadzie o to, dlaczego tyle uwagi poświęcił kwestii imigrantów, papież Franciszek
odpowiedział: „Bo to gorący, aktualny temat”.