Fiński rząd ogłosił w czwartek, że planowane są zmiany w zasadach przyznawania zezwoleń na pobyt stały. Nowelizacja prawa ma wejść w życie 8 stycznia 2026 roku i wprowadzi surowsze wymagania wobec wnioskodawców.
Zgodnie z przedstawionym projektem, osoby ubiegające się o stały pobyt będą musiały wykazać się dłuższym okresem zamieszkania w Finlandii, określonym poziomem znajomości języka fińskiego lub szwedzkiego, a także doświadczeniem zawodowym zdobytym w kraju.
– Warunkiem uzyskania zezwolenia będzie skuteczna integracja – podkreśliła minister spraw wewnętrznych Mari Rantanen (Partia Finowie) w oficjalnym komunikacie prasowym. Dodała, że celem reformy jest promowanie integracji cudzoziemców poprzez pracę, naukę języka i przestrzeganie fińskich norm społecznych.
Wydłużony okres pobytu i nowe kryteria
Obecnie obowiązujący okres czteroletniego pobytu zostanie wydłużony do sześciu lat. Jednak niektóre osoby będą mogły starać się o stały pobyt już po czterech latach, jeśli spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:
- roczny dochód na poziomie co najmniej 40 000 euro,
- uzyskany w Finlandii (lub uznany) tytuł magistra oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe w kraju,
- biegła znajomość języka fińskiego lub szwedzkiego oraz trzyletnie doświadczenie zawodowe.
W przypadku tego ostatniego kryterium dopuszcza się, by osoba korzystała z zasiłku dla bezrobotnych lub pomocy społecznej maksymalnie przez trzy miesiące.
Rząd zapowiedział, że projekt zawiera również inne przepisy, które mają zostać szczegółowo przedstawione w dalszym procesie legislacyjnym.