Szwedzka gazetą ofiarą fałszywych newsów

Redaktor naczelny gazety z południowej Szwecji wyjaśnia jak fikcyjna historia została przedstawiona tak, aby wyglądać jak opisana przez prawdziwą gazetę.  

Historia po raz pierwszy pojawiła się w sieci w weekend. Opisywała ona fikcyjny gwałt na młodej dziewczynie dokonany przez mężczyznę o ‘somalijskim pochodzeniu’. Wykorzystany został podpis autora nazywającego się Blekinge Läns Tidning (BLT) oraz schemat kolorystyczny i logo istniejącej gazety w celu nadania informacji znamion autentyczności.

W rzeczywistości cały artykuł był fikcyjny i nie został napisany przez dziennikarza podpisującego się BLT, ani nie został zamieszczony na stronach gazety. Gazeta dowiedziała się o nim z informacji od czytelników.

„Bardzo łatwo było w to uwierzyć, zwłaszcza jeśli ktoś nie wie, że nie podkreślamy pochodzenia sprawców w sprawach kryminalnych,” powiedziała redaktor Mimmi Karlsson-Bernfalk.

Imitacja wyglądu gazety została wykonany dość dokładnie i dlatego mogła być przekonująca.

Karlsson-Bernfalk dodała, że to bardzo niepokojący przypadek.

„To wyjątkowo niebezpieczne zdarzenie. Bardzo nas to martwi. Wykorzystuje to ludzkie lęki i to, że często boimy się rzeczy, których nie znamy. Na przykład ludzie w Szwecji w i innych miejscach na świecie nie rozumieją globalizacji, która trwa już od bardzo długiego czasu.”

„A teraz pojawiły się osoby, które nie korzystają z tradycyjnych mediów i spędzają cały czas w mediach społecznościowych lub na konkretnych stronach i w ten sposób stykają się tylko z jednym sposobem widzenia świata. Który staje się ich punktem widzenia świata, również poprzez pochłanianie dużych ilości fałszywych informacji, w które w końcu zaczynają oni wierzyć.”
„Załóżmy, że ktoś dzisiaj uważa, że świat jest płaski: w Internecie znajdziesz wszelkie potrzebny ci wsparcie i informacje, żeby dalej tak uważać. A jeśli tradycyjne media nie wychodzą i nie mówią, tego samego to takie osoby zaczynają myśleć, że ktoś coś przed nimi ukrywa. Polaryzacja narasta. Uważam, że to poważny problem dla naszej demokracji.”

W tym roku szwedzki rząd zapowiedział wprowadzenie w szkołach nauczania sposobów odróżniania prawdziwych informacji od tych zafałszowanych.

Karlsson-Bernfalk uważa, że to dobry pomysł, ale według niej powinien on dotyczyć również innych grup wiekowych.

„To bardzo dobrze, ale uważam, że powinniśmy więcej mówić o krytycznym podejściu do informacji wszystkim ludziom w całym społeczeństwie a nie tylko dzieciom. Jako media powinniśmy być bardziej przejrzyści i lepiej wyjaśniać, jak działamy: na przykład wyjaśniać, dlaczego nie mówimy o pochodzeniu ani innych szczegółach dotyczących podejrzanych o przestępstwa.”

Szwedzkie media mają tendencję do publikowania jak najmniejszej ilości szczegółów o podejrzanych przed procesem. Zazwyczaj ich personalia są podawane dopiero po wyroku skazującym, inaczej niż w wielu krajach.
„Jasnym jest, że jeśli na przykład ktoś jest ofiarą gwałtu, to nie powinniśmy narażać go na emocje związane z czytanie o szczegółach tego zdarzenia w prasie. Tym bardziej, że może to również prowadzić do stygmatyzacji ofiary. Tego jako media powinniśmy się nauczyć.”

Badania z października pokazały, że młodzi ludzie w Szwecji znacznie lepiej radzą sobie z odróżnianiem fałszywych informacji niż trochę starsze pokolenia. To przyciągnęło uwagę Karlsson-Bernfalk.

„Wiele młodych osób zwracało uwagę, że to nie młodzież należy uczyć rozróżniania wiadomości. Oni wychowali się na Internecie i w rezultacie mają sporo krytycyzmu w stosunku do pochodzących z niego informacji, gdyż wiedzą, jak on działa. Ludzie w średnim wieku i starsi z drugiej strony, którzy wyrastali w środowisku, gdzie wierzono większości tego co się widzi prawdopodobnie bardziej potrzebują takiej nauki,” uważa Karlsson-Bernfalk.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka gazetą ofiarą fałszywych newsów

Warto przeczytać

Chcesz kupić opuszczony szwedzki dom?

Na terenach wiejskich w Szwecji znajdują się niezamieszkałe domy, które stoją puste z powodu wyludnienia, gdy mieszkańcy przenoszą się do miast. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? Czy polskie firmy jednoosobowe muszą płacić podatek w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku? Jaki podatek najlepiej...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...