fbpx

Szwedzka Agencja ds. Migracji chce dodatkowe 28 miliardów koron

Aby zapewnić pomoc nowo przybyłym uchodźcom Szwedzka Agencja ds. Migracji poprosiła rząd tego nordyckiego kraju o przeznaczenie na ten cel dodatkowych 28 miliardów koron (~13 miliardów złotych).

Więcej pieniędzy jest potrzebne na pokrycie kosztów pomocy i zapewnienia schronienia uchodźcom, którzy, według danych Narodowej Rady ds. Migracji – Migrationsverket, w zeszłym roku napłynęli do Szwecji w rekordowej liczbie.

„Migrationsverket zajmuje się teraz większą liczbą ludzi niż mieszka w piątym co do wielkości mieście Szwecji.”

Tak w środę powiedział dyrektor generalny agencji Anders Danielsson, po wysłaniu do rządu raportu o brakujących funduszach.

Stwierdził on, że pomimo przeznaczenia przez rząd 12,5 miliarda koron na pomoc uchodźcom, którzy przybędą do Szwecji w 2016 roku, potrzebne jest dalsze 28,4 miliarda koron. Dodał, że w 2017 roku potrzebne będzie dodatkowe 32 miliardy koron.

Magdalena Andersson szwedzka minister finansów odpowiedziała, że rząd układał budżet jesienią w oparciu o dane przedstawione przez agencję w lecie zeszłego roku, prognozy te okazały się jednak mocno zaniżone.

„To są konsekwencje przyjazdu ogromnej liczby uchodźców w 2015 roku. W ocenie rządu narusza to naszą wewnętrzną równowagę, dlatego podjęliśmy działania mające na celu zmniejszenie liczby przybywających uchodźców.”

Szwecja ogłosiła w końcówce zeszłego roku wprowadzenie kontroli na granicach i limitowanie wydawania pozwoleń na pobyt.

Ostatnie przewidywania Migrationsverket mówią o przybyciu do Szwecji w 2016 roku między 70,000 a 140,000 uchodźców.

Obecnie 180,000 mieszka w tymczasowych ośrodkach zapewnianych przez agencję, a 150,000 z nich wciąż czeka na rozpatrzenie złożonych wniosków o azyl.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka Agencja ds. Migracji chce dodatkowe 28 miliardów koron

Warto przeczytać

Szwecja zbliża się do „punktu krytycznego” wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa

W zeszłym tygodniu liczba nowych cotygodniowych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 70 procent, a epidemia zbliża się do „punktu krytycznego”, powiedział...

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...