Sztokholm to kraina wysp i wysepek, ale przemieszczanie się między nimi nie musi być skomplikowane. Komunikacja miejska dostosowana została do potrzeb wszystkich korzystających z niej osób – zarówno miejscowych, jak i przyjezdnych. Nawet jeśli odczytanie systemu transportu miejskiego po szwedzku wydać może się problematyczne, zawsze znajdzie się personel służący pomocą i doskonale władający językiem angielskim.
Sporą część miasta pokonamy pieszo, ale nie wszystkie atrakcje znajdują się na wyciągnięcie ręki. Dlatego w niektórych przypadkach konieczna będzie przejażdżka metrem. Podróż po mieście może odbywać się też innymi sposobami. Wsiadając na rower, zaoszczędzicie kilka koron i poprawicie kondycję.
System metra i autobusów miejskich. Metro Sztokholm
Operatorem komunikacji miejskiej jest Storstockholms Lokaltrafik (SL). Większość mieszkańców w Sztokholmie korzysta z metra, autobusów, pociągów podmiejskich, czasem też z promów. W ten sposób można dostać się z serca miasta aż na głębokie przedmieścia.
Nieocenionym źródłem informacji okazuje się tu oficjalna strona internetowa: sl.se. Jest ona tłumaczona także na język angielski i znacząco pomaga w zaplanowaniu podróży – bez różnicy, czy będzie dłuższa, czy krótsza. Istnieje aplikacja mobilna, którą można pobrać na smartfony.
Trzy główne linie metra (czerwona, niebieska i zielona) obsługują nie tylko stolicę, ale cały region sztokholmski. Dojeżdżają ponadto do stacji T-Centralen, leżącej w dzielnicy Norrmalm.
Autobusy obsługują też tereny obwodowe miasta i przedmieścia. Świetnie sprawdzają się nocą i są przyjacielem każdego sztokholmskiego imprezowicza, zwłaszcza że stacje metra bywają nieczynne w godzinach od 01:00 do 05:30.
Autobusy i pociągi są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych; wyposażono je w rampy i windy. Na stacjach metra opcją dodatkową są usługi dedykowane dla osób niesłyszących.
Sztokholmskie metro – najdłuższą galerią sztuki
Bilety.
Dla turystów i osób odwiedzających Sztokholm najlepszą opcją będzie karta SL Access. Umożliwia ona nieograniczone przejazdy w całym regionie sztokholmskim, a także na lotnisko i z lotniska do miasta. Ponadto pozwala na rejs promem do parku Djurgården.
Bilety można nabyć na dworcu centralnym, a także w punktach SL zlokalizowanych na stacjach metra a także w każdym sklepie 7-Eleven czy Pressbyrån rozsianych po całym mieście. Dostępne są też w przestrzeni usługowej portu lotniczego Sztokholm-Arlanda. Ceny biletów są różne. Wahają się od 130 koron za przejazd 24-godzinny (to około 52 PLN), do 930 koron na czas 30 dni (~368 PLN). Dostępne są różne wariacje czasowe.
Karta SL kosztuje 20 koron (~8 PLN) i może być wykorzystana ponownie w przyszłości. Osobom poniżej dwudziestego roku życia lub mającym więcej niż 65 lat przysługuje zniżka w wysokości 40%. Dzieci do lat siedmiu podróżują za darmo, o ile są pod opieką osoby dorosłej. Grupa maksymalnie sześciu dzieci w wieku 7-11 lat może podróżować za darmo przez cały weekend, jeśli jest pod opieką dorosłego.
Pojedynczy bilet kosztuje 37 koron (14,6 PLN), w przypadku płatności metodą „pay-as-you-go”, lub 50 koron (19,8 PLN), gdy dana osoba kupi go za pomocą aplikacji mobilnej, w automacie, albo przy bramkach obrotowych.
Storstockholms Lokaltrafik który odpowiada za obsługę komunikacji miejskiej w Sztokholmie wyeliminował swój system stref dwa lata temu. Podróż w regionie sztokholmskim kosztuje więc tyle samo: bez względu, czy podróżujesz z T-centralen do Slussen (metrem), czy też ze stacji Stockholm City do Nynäshamn (pociągiem podmiejskim Pendeltåg).
Bilety nie są sprzedawane w autobusach.
Doleciałem do Sztokholmu. Co dalej?
Pociągi, wjeżdżające do Sztokholmu, dojadą na stację T-Centralen. Umożliwia to natychmiastowy dostęp do systemu SL. Jeśli przybywasz na lotnisko Arlanda, masz do dyspozycji szereg pociągów miejskich i autobusów. Informacje o biletach i godzinach odjazdu znajdziesz na oficjalnej stronie portu lotniczego. Jeżeli chcesz kupić kartę SL, możesz ją dostać w Sky City. Możesz wsiąść w autobus 583 do Märsta, a potem przesiąść się w pociąg podmiejski (Pendeltåg) do Sztokholmu. Taka podróż z lotniska Arlanda do Centrum Sztokholmu potrwa niecałe 90 minut. Na lotnisko można wrócić tą samą trasą.
Osoby które płyną promem do Nynäshamn również mogą skorzystać z komunikacji miejskiej. W bliskiej odległości od portu znajduje się stacja Nynäshamn station z której w ciągu godziny można dojechać na stację T-Centralen.
Rowery.
Sztokholm to miasto niebywale przyjazne dla rowerzystów. W cieplejsze dni warto podróżować rowerem, bo można w ten sposób zobaczyć więcej miasta. System wynajmu rowerów działa od kwietnia do października – można z nich korzystać po kilka godzin każdego dnia, a stacji rowerów jest już ponad dziewięćdziesiąt. Trzydniowa karta, pozwalająca na tę metodę transportu, kosztuje 165 koron, a karta na cały sezon – 250 SEK (to – kolejno – 66 i 100 złotych). Istnieje wiele pobocznych, swobodnych ścieżek rowerowych, które usytuowane są z dala od zgiełku miasta.