Szwedzcy eksperci wyśmiewają błąd Marco Rubio

Jeden z głównych ekspertów od monarchii wyśmiał Marco Rubio, obiecującego republikańskiego kandydata na prezydenta za to, że uważa on, iż Szwecja ma prezydenta, a nie króla.

Podczas czwartkowej, bezpośredniej debaty w Fox News, kandydat Republikanów, senator z Florydy, powtórzył wcześniejsze słowa o swoim demokratycznym kontrkandydacie Bernim Sandersie.

„Berni Sanders jest socjalistą. Myślę, że Berni Sanders jest dobrym kandydatem na prezydenta, ale Szwecji”. Wzbudziło to duży śmiech na widowni.

Oczywiście Sanders nie byłby dobrym kandydatem na prezydenta, gdyż głową państwa szwedzkiego jest król, który nie jest wybierany w wyborach.

Roger Lundgren, redaktor szwedzkiego magazynu królewskiego, prawdopodobnie największy ekspert od spraw królewskich uważa, że Rubio nie jest przygotowany do rządzenia swoim krajem skoro jest takim ignorantem, w tak prostej sprawie, jak szwedzka konstytucja.

„Można by się spodziewać, że osoby które zamierzają zostać najważniejszymi przywódcami na świecie, jeśli rzeczywiście chcą takiej pracy, powinny znać pewne podstawowe fakty – np. to, że niektóre europejskie kraje są monarchiami.”

„Problem z niektórymi amerykańskimi politykami, takimi jak Sarah Palin jest taki, że są oni – nie chcę użyć tego słowa, ale użyję, są po prostu głupi. Tak właśnie. Są kompletnymi ignorantami w sprawach reszty świata. Oni myślą, że na świecie są dwie monarchie. Czyli Wielka Brytania i Monako, z powodu Grace Kelly,” kontynuuje Lundgren.

„Oni uważają, że wszystkie przyjazne im kraje mają taką samą konstytucję jak oni, ale u nas jest inaczej. To przedziwne”.

Dick Harrison, autor jednej z najpopularniejszych historii Szwecji powiedział, że taki błąd u Amerykanów nie jest czymś rzadkim.

„To dość powszechne mniemanie, że Szwecja jest krajem mocno socjalistycznym z prezydentem. W rzeczywistości mamy długą historię królewską, sięgającą co najmniej ery Wikingów, a większość Szwedów opowiada się dzisiaj za utrzymaniem monarchii”.

Zauważył on, że Amerykanie mają bardzo mgliste pojęcie o Skandynawii.

„To dokładnie pokazuje jak mało wiedzy o północnej Europie mają Amerykanie, w ogóle nie jestem tym zaskoczony. Jestem zdziwionym tym, że użył Szwecji jako przykładu, a nie tym że, uważa ją za republikę”.

Szwecja rządzona jest przez króla Karola XVI Gustawa, którego przodkiem jest Jean Bernadotte (Karol XIV Jan), francuski marszałek armii napoleońskiej.

Ann-Christine Jernberg, rzeczniczka szwedzkiego dworu oświadczyła, że król nie będzie komentował takich błędów.

Powiedziała: „Nie mam do tego żadnego komentarza”.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą musiały zostać zamknięte o godzinie 20.30 zgodnie z zasadami, które...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów Europy, które nie wprowadziły narodowego lockdownu. Z powodu otwartych granic...

Szwecja i Dania chcą, by Facebook płacił za wysokiej jakości treści informacyjne

Szwecja i Dania planują wprowadzić nową ustawę dotyczącą publikowania treści w social mediach. Ustawa miałaby na celu przyznanie koncernom...

Musisz przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów...