Szwecja zakazuje latania dronami wyposażonymi w kamerkę

Drony stają się coraz bardziej popularne, a ich ceny wciąż spadają, dzięki czemu na urządzenie może sobie pozwolić więcej osób. Wraz ze wzrostem zainteresowania wiele państw postanowiło uregulować kwestie związane z użytkowaniem takich urządzeń.

Najwyższy sąd w Szwecji zakazał w piątek korzystania z dronów, jeżeli te są wyposażone w kamerkę internetową. Użytkownicy nie mogą zatem nagrywać efektownych materiałów wideo.

Skąd taka decyzja? Bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w kamerkę zostały sklasyfikowane jako element monitoringu. W związku z tym operatorzy dronów muszą posiadać specjalne pozwolenie, za które należy oczywiście zapłacić.

Decyzja ta spotkała się z dużym niezadowoleniem szerokiej społeczności, która drony traktuje jako hobby. Na forum DJI użytkownicy tłumaczą, że zostali „okradzeni” ze swoich zainteresowań.

Inni podchodzą do sprawy nieco mniej emocjonalnie i zastanawiają się, w jaki sposób państwo chce egzekwować ten przepis. Nie ulega jednak wątpliwości, że nad szwedzkimi dronami zebrały się właśnie ciemne chmury.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...