fbpx

Coraz więcej aborcji jest dokonywanych w szwedzkich domach

W Szwecji dokonywanych jest coraz więcej aborcji we wczesnej fazie ciąży. Częstsze staje się także dokonywanie tego zabiegu w domu a nie w szpitalu.

Według statystyk Szwedzkiej Narodowej Rady Zdrowia i Opieki (Socialstyrelsen) w 2017 roku w Szwecji zarejestrowano prawie 37,000 aborcji.

Przed 9 tygodniem ciąży wykonanych zostało 84 procent aborcji, a przed 7 tygodniem 55 procent. Odpowiadające dane z 1994 roku wyniosły 45 procent i 4 procent.

Za taką zmianę w statystykach odpowiada częściowo wprowadzenie w latach 90 w Szwecji aborcji farmakologicznej, czyli nie wymagającej interwencji chirurgicznej. W 2017 roku 93 procent aborcji to były aborcje farmakologiczne a tylko 7 procent to zabiegi chirurgiczne.

„Wiele kobiet uważa, że aborcja farmakologiczna jest bardziej naturalna,” powiedziała badaczka Inga-
Maj Andersson z Socialstyrelsen.
Dane pokazują także, że coraz więcej aborcji odbywa się w domu a nie w szpitalu. Kobiety mogą wybrać opcję, w której pierwszą dawkę środków aborcyjnych przyjmują w szpitalu a drugą w domu.

W 2017 roku 75 procent wczesnych aborcji odbyło się w domu. W 2014 roku było to 64 procent.

„Wiele kobiet postrzega szpital jako nieznane i groźne otoczenie, dlatego wolą przeprowadzić aborcję w domu.
Czują się tam bardziej komfortowo i bezpiecznie a często towarzyszy im partner,” powiedziała Andersson.W Szwecji aborcja jest legalna przed upływem 18 tygodnia ciąży oraz przed upływem 22 tygodnia, jeśli otrzyma się zgodę Socialstyrelsen, zazwyczaj dotyczy to względów medycznych.

Liczba wykonywanych rocznie w Szwecji aborcji w ostatniej dekadzie pozostawała na dość stabilnym poziomie. W 2017 roku zrejestrowanych zostało 36,616 przypadków – czyli około 20 aborcji na 1000 kobiet. W 2016 roku było to 38,177 a w 2007 37,205 przypadków.Strona główna Wiadomości Szwecja Coraz więcej aborcji jest dokonywanych w szwedzkich domach

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...