fbpx

Szwecja: w kostnicach brakuje miejsc dla ciał

Kryzys w Szwecji trwa – w kostnicach zaczyna brakować powoli miejsc dla ofiar koronawirusa. Sprawę nagłośniło Sveriges Radio.

Liczba zgonów wywołanych wirusem COVID-19 wciąż rośnie. W Göteborgu i Sztokholmie, największych szwedzkich miastach, wynajęto specjalne kontenery chłodnicze, a nawet lodowiska, gdzie mają być składowane zwłoki, dopóki nie zwolnią się miejsca w kostnicach.

Kostnice są przeciążone, bo odwleka się pogrzeby. Statystyki dowodzą, że w okresie przedświątecznym i w czasie długich weekendów liczba ofiar śmiertelnych wzrasta. W tym roku pracownicy prosektoriów borykają się z nasiloną presją – wszystko z powodu epidemii.

„Nasza kostnica ma niewystarczające wymiary”, narzeka dyrektor pogrzebowa Katarina Evenseth, prowadząca działalność w Göteborgu.

W Göteborgu trzeba było wynająć cztery obszerne kontenery chłodnicze, by zapewnić miastu przestrzeń na zwłoki. Podobne rozwiązania zostały wprowadzone w stolicy oraz regionie Jämtland. Tymczasowe kontenery wprowadzono też w Helsinkach, pomimo że w Finlandii liczba ofiar zmarłych z powodu koronawirusa jest dużo mniejsza.

„To dobry pomysł, bo w Finlandii jest wciąż chłodno. Trumny można ustawić na lodowisku”, powiedziała Evenseth w rozmowie ze Szwedzkim Radiem.

W Szwecji wiele pogrzebów trzeba było przełożyć na inny termin. W szpitalach pozostawiono zwłoki ofiar koronawirusa. „Aftonbladet” podaje, że w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska spiżarnia z funkcją chłodzenia służy tymczasowo za jedną z kostnic.

„Napływ ciał jest większy niż ich odpływ. Sytuacja jest napięta”, wyjaśnia Claes Ruth, szef działu planowania i strategii w instytucie Karolinska.

W Szwecji wciąż nie zamknięto granic, a życie obywateli zdaje toczyć się dalej – funkcjonują m.in. restauracje i bary. Ofiar śmiertelnych koronawirusa jest tu dużo więcej niż w innych państwach skandynawskich. Najgorzej dotknięte kryzysem są regiony Sörmland i Östergötland oraz aglomeracja sztokholmska.

Premier Stefan Löfven obawia się, że może jeszcze nadejść „pogorszenie sytuacji”.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Szwecja: w kostnicach brakuje miejsc dla ciał

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...