Projekt Villazero narodził się z marzenia o zbudowaniu zrównoważonego domu jednorodzinnego. Trzy firmy Fiskarhedenvillan, Mondo Arkitekter i Structor Byggteknik Dalarna rozpoczęły współpracę, by spełnić to marzenie.
W ramach projektu postanowiono skupić się na redukcji emisji dwutlenku węgla i zdecydowano się na budowę willi neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Certyfikat NollCO2 opracowany przez Sweden Green Building Council został uzupełniony o certyfikat bazowy Nordic Ecolabel.
Pia Stoll, która jest starszym ekspertem w Sweden Green Building Council, wyjaśniła, że Villazero był dla niej również szczególnym projektem.
“Villazero to pierwszy projekt NollCO2 dotyczący certyfikowanych domów jednorodzinnych i był pilotażem w rozwoju certyfikacji. Nie byliśmy pewni, czy możliwe jest zmniejszenie zużycia drewna w willi, która zwykle jest zbudowana z drewna, o kolejne 30 procent, ale osoby zaangażowane w projekt pokazały, że jest to możliwe przy dobrej współpracy i ciekawości nowych rozwiązań. W kolejnej wersji możemy dodać domy jednorodzinne jako typ budynku, który może być certyfikowany za pomocą NollCO2. Super!”
Certyfikacja według NollCO2 ma dwie główne drogi. Jedna z nich wymaga zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych przez budynek. Ponadto certyfikacja wymaga, aby budynek zrównoważył wpływ na klimat, który pozostaje do poziomu zerowego netto. Można to osiągnąć dzięki środkom klimatycznym, takim jak produkcja energii odnawialnej, na przykład dzięki panelom słonecznym, która została zastosowana w Villazero.
Dzięki temu, że dom jest zbudowany bardzo efektywnie energetycznie i został wyposażony w wydajny system fotowoltaiczny, szybko spłaci dług w postaci dwutlenku węgla, który powstał w wyniku budowy. “Zgodnie z wymogami certyfikacji dom musi spłacić dług związany z emisją dwutlenku węgla w ciągu 50 lat. My jednak mamy dużo większe ambicje – Villazero będzie neutralny w ciągu dziesięciu lat.” – twierdzi Erik Jäderbrink, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Fiskarhedenvillan.
Villazero został ukończony w Borlänge w Szwecji. Dom cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w szwedzkiej branży budowlanej, jak i na arenie międzynarodowej. Na 107 metrach kwadratowych mieszczą się cztery pokoje i kuchnia. Zarówno ściany, jak i sufity są wykonane z drewna, które nie zostały pomalowane, ale zabezpieczone środkiem chroniącym przed wilgocią i gniciem. Jednak decyzja o budowie domu na drewnianych fundamentach była przedmiotem wielu dyskusji.
“Oceniliśmy kilka podstawowych typów, w tym fundamenty z litego drewna i lekkie podłogi. Sama lekka podłoga miała jeszcze mniejszy wpływ, ale ponieważ potrzebne byłyby wtedy cokoły, drewno klejone krzyżowo i tak znalazło się na najniższym miejscu. Pod drewnianą deską znajdują się cztery warstwy izolacji EPS, które chronią przed wilgocią od spodu. Dodatkowo drewniana płyta jest pokryta membraną ochronną, otwartą dyfuzyjnie folią, która chroni przed wilgocią i brudem.” – wyjaśnił Anders Berggren, projektant budynku w Structor Byggteknik.
Villazero będzie nadal badane, nawet po zakończeniu budowy. Dzięki czujnikom wilgoci w fundamentach, ścianach i suficie zespół projektowy może śledzić, jak materiały i metody będą funkcjonować w czasie.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników