Szwecja najlepszym miejscem na świecie dla obcokrajowców z rodzinami

Szwecja zajęła najwyższe miejsce w rankingu określającym jaki kraj jest najlepszy do zamieszkania przez przyjezdnych z rodziną. Powtórzyła tym samym miejsce z zeszłego roku, na drugiej pozycji znalazły się Czechy, a na trzecim Singapur.

Badania 2016 HSBC Expat Explorer objęły 26,871 osób z 45 krajów, mieszkających w innym kraju niż się urodziły. Rezultaty świadczą bardzo dobrze o Skandynawii.

Trzy czwarte przyjezdnych rodziców w Szwecji uważa, że ich dzieci mają tutaj lepsze życie niż w ich rodzimym kraju, tyle samo ocenia szwedzki system opieki nad dziećmi jako lepszy.

Tak właśnie uważa kobieta ze Szkocji Jill Leckie, która wraz ze swoim szwedzkim partnerem i ich dzieckiem przeniosła się do Szwecji, gdzie prowadzi stronę internetową dla zagranicznych rodziców mieszkających w Szwecji.

„Nasza córka chodzi do 10 osobowej grupy w małym przedszkolu na obrzeżach miasta. Większość dnia dzieci spędzają na zewnątrz, a jedzenie jest przygotowywane na miejscu. Nie wiem czego mogłabym chcieć więcej.”

Zapytana jak ocenia jakość życia rodzinnego w Szwecji w porównaniu do Wielkiej Brytanii, Leckie podkreśliła cenę opieki nad dziećmi.

„Oczywiście każda rodzina przeżywa zmianę kraju na swój sposób, ale dla nas jest to wielka zmiana na plus. Bardzo uwidoczniło się to, gdy dostałam pierwszy rachunek za przedszkole mojej córki – trochę ponad 1000 koron (~450 zł) za miesiąc, w Wielkiej Brytanii mam znajomych, którzy płacą 1000 funtów (~5000 zł) za tydzień.

Większość rodziców (69 %) powiedziała, że od czasu przeniesienia się do Szwecji zdrowie i samopoczucie dzieci poprawiło się.

Prawie połowa (46 %) uważa, że edukacja w Szwecji jest lepsza, a 72% powiedziało, że jest znacznie tańsza.

W innej części badania pytano o sytuację finansową rodziny, lokalny rynek pracy.
W tej kategorii Szwecja zajęła 6 miejsce, wygrała Szwajcaria przed Singapurem i Niemcami.

Praca to kategoria w której Szwecja zajęła 3 miejsce. Oceniano tutaj możliwości rozwoju kariery, stabilność zatrudnienia oraz odpowiedni podział czasu na pracę/życie rodzinne.

W trzeciej części badania Szwecja nie wypadła już tak dobrze. Ta część dotyczyła integrowania się obcokrajowców ze społeczeństwem, stylu życia i łatwości przystosowania się do nowego kraju. Tutaj Szwecja zajęła 31 pozycje, czołówka to kolejno od najlepszego kraju Nowa Zelandia, Hiszpania i Kanada.

Szwecja została nisko oceniona ze względu na trudności w integracji i zawiązywaniu przyjaźni oraz trudności ze znalezieniem mieszkania, co tylko wzmacnia opinię ‘zimnego’ kraju również jeśli chodzi o ludzi a także pokazuje, że szwedzki kryzys mieszkaniowy dotyka również obcokrajowców.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...