fbpx

Szwecja najlepszym miejscem na świecie dla obcokrajowców z rodzinami

Szwecja zajęła najwyższe miejsce w rankingu określającym jaki kraj jest najlepszy do zamieszkania przez przyjezdnych z rodziną. Powtórzyła tym samym miejsce z zeszłego roku, na drugiej pozycji znalazły się Czechy, a na trzecim Singapur.

Badania 2016 HSBC Expat Explorer objęły 26,871 osób z 45 krajów, mieszkających w innym kraju niż się urodziły. Rezultaty świadczą bardzo dobrze o Skandynawii.

Trzy czwarte przyjezdnych rodziców w Szwecji uważa, że ich dzieci mają tutaj lepsze życie niż w ich rodzimym kraju, tyle samo ocenia szwedzki system opieki nad dziećmi jako lepszy.

Tak właśnie uważa kobieta ze Szkocji Jill Leckie, która wraz ze swoim szwedzkim partnerem i ich dzieckiem przeniosła się do Szwecji, gdzie prowadzi stronę internetową dla zagranicznych rodziców mieszkających w Szwecji.

„Nasza córka chodzi do 10 osobowej grupy w małym przedszkolu na obrzeżach miasta. Większość dnia dzieci spędzają na zewnątrz, a jedzenie jest przygotowywane na miejscu. Nie wiem czego mogłabym chcieć więcej.”

Zapytana jak ocenia jakość życia rodzinnego w Szwecji w porównaniu do Wielkiej Brytanii, Leckie podkreśliła cenę opieki nad dziećmi.

„Oczywiście każda rodzina przeżywa zmianę kraju na swój sposób, ale dla nas jest to wielka zmiana na plus. Bardzo uwidoczniło się to, gdy dostałam pierwszy rachunek za przedszkole mojej córki – trochę ponad 1000 koron (~450 zł) za miesiąc, w Wielkiej Brytanii mam znajomych, którzy płacą 1000 funtów (~5000 zł) za tydzień.

Większość rodziców (69 %) powiedziała, że od czasu przeniesienia się do Szwecji zdrowie i samopoczucie dzieci poprawiło się.

Prawie połowa (46 %) uważa, że edukacja w Szwecji jest lepsza, a 72% powiedziało, że jest znacznie tańsza.

W innej części badania pytano o sytuację finansową rodziny, lokalny rynek pracy.
W tej kategorii Szwecja zajęła 6 miejsce, wygrała Szwajcaria przed Singapurem i Niemcami.

Praca to kategoria w której Szwecja zajęła 3 miejsce. Oceniano tutaj możliwości rozwoju kariery, stabilność zatrudnienia oraz odpowiedni podział czasu na pracę/życie rodzinne.

W trzeciej części badania Szwecja nie wypadła już tak dobrze. Ta część dotyczyła integrowania się obcokrajowców ze społeczeństwem, stylu życia i łatwości przystosowania się do nowego kraju. Tutaj Szwecja zajęła 31 pozycje, czołówka to kolejno od najlepszego kraju Nowa Zelandia, Hiszpania i Kanada.

Szwecja została nisko oceniona ze względu na trudności w integracji i zawiązywaniu przyjaźni oraz trudności ze znalezieniem mieszkania, co tylko wzmacnia opinię ‘zimnego’ kraju również jeśli chodzi o ludzi a także pokazuje, że szwedzki kryzys mieszkaniowy dotyka również obcokrajowców.

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Szwecja najlepszym miejscem na świecie dla obcokrajowców z rodzinami

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...