Szacuje się, że z ponad dziesięciu milionów mieszkańców Szwecji około milion urodzonych za granicą będzie uprawnionych do głosowania w nadchodzących wyborach krajowych, które odbędą się jeszcze w tym roku.
Około 1,2 miliona urodzonych za granicą mieszkańców Szwecji będzie uprawnionych do głosowania w nadchodzących wyborach krajowych, które odbędą się pod koniec tego roku. Niektórzy zauważają, że urodzeni za granicą Szwedzi głosują głównie na konkretną partię, a mianowicie na rządzących Socjaldemokratów.
Według raportu Szwedzkiego Radia nowa liczba wyborców urodzonych za granicą jest o 200 000 wyższa niż podczas ostatnich wyborów w Szwecji.
Henrik Ekengren Oscarsson, profesor nauk politycznych, skomentował wzorce głosowania osób urodzonych za granicą, mówiąc: “Jeśli połączysz głosowanie na Partię Lewicy i Socjaldemokratów, to będzie to wyraźny czerwony głos”.
Podczas gdy urodzeni za granicą mieszkańcy Szwecji głosują średnio częściej na partie lewicowe niż rodowici Szwedzi, mają też tendencję do mniejszego udziału w wyborach. Około 74% Szwedów urodzonych za granicą głosuje w wyborach, podczas gdy wśród rodowitych Szwedów odsetek ten wynosi 90%. Trend ten odzwierciedla trwające w Szwecji zmiany demograficzne, jako że znaczna część wzrostu populacji kraju jest w ostatnich latach napędzana przez masową migrację.
W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku Szwecja odnotowała najniższy wzrost populacji od 15 lat z powodu braku nowych imigrantów i zgonów spowodowanych epidemią wirusa. Tempo wzrostu populacji w tym okresie było o połowę niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej.
- Nowe przepisy dla osób zdających prawo jazdy w Szwecji – zmiany w szkoleniu kierowców
- Nowe przepisy w Szwecji – zakaz wielu połączeń telefonicznych w celu walki z oszustwami
- Zmiany w uldze podatkowej na dojazdy – nowy limit od 2026 roku
- Międzynarodowa pomoc dla Polski w obliczu powodzi – wsparcie m.in. ze Szwecji
- Zmiany w ulgach podatkowych na panele słoneczne – rząd Szwecji wprowadza nowe zasady